HDP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan en az 19 kişi Vatan Emniyet’te tutuluyor

Geçtiğimiz Perşembe gecesi İstanbul Sultanbeyli, Sancaktepe, Esenyurt, Sultangazi ve Kartal’da yapılan ev baskınlarında en az 19 kişi gözaltına alınmıştı.

HDP İstanbul il ve ilçe örgütü yöneticilerinin de aralarında olduğu kişilerin Vatan Emniyet’te bekletildiği belirtildi.

HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu Twitter hesabından bu konuda açıklamalar yaptı. HDP’ye yönelik baskıların bitmediğini söyleyen Salih Gergerlioğlu şunları söyledi:

“Perşembe gecesi İstanbul’da en az 19 HDP’li gözaltına alındı ve ilk 24 saat avukat hakkı dahi tanınmadı. Şu anda Vatan Emniyet’te tutuluyorlar. Gözaltına aldığınız ve hukuksuzca hapsettiğiniz insanları serbest bırakın! @TC_icisleri”

“Gözaltına alınan parti çalışanlarının hakkında, Kurban Bayramı’nda yardım toplayıp bu yardımları cezaevinde maddi imkanları sınırlı olan insanlara göndermelerinden dolayı ‘terörü finanse’den iddianame düzenlenmiş.”

Diğer yandan sabah saatlerindeki gerçekleştirilen polis baskınlarıyla gözaltına alınanların isimler şöyle: “Elvan Uçar Kordu, Ferhat Yıldız, Ramazan Kuni, Ayatullah Yavuz, Erol Aktaş, Veysel Özdaş, Nizamettin Açık, Metin Beyret, Suat Yıldız, Selim Boğa, Bilal Adıgüzel, Bedrettin Aytun, Kerbela Bakır, İsmail İnedi (75), İlknur Yusufoğlu, Cahit Kanmaz, Memet Özatik, Kıvanç Meni, Fırat Oğul.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin