HDP’nin grup toplantısına görüntülü bağlanmak isteyen Demirtaş’a ret

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın partisinin grup toplantılarına SEGBİS ile katılma talebi Meclis Başkanlığı tarafından reddedildi.

Temmuz ayında kendisinin ve tutuklu tüm HDP’li vekillerinin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla grup toplantılarına katılması için Meclis Başkanlığı’na başvuruda bulunan Demirtaş’ın talebine bir ay sonra yanıt geldi. HDP’ye ulaştırılan ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın imzasını taşıyan yanıtta, Demirtaş’ın talebinin kabul edilmediği bildirildi.

Demirtaş, başvuru dilekçesinde kendisinin ve diğer milletvekili arkadaşlarının “yasa dışı” bir şekilde tutuklu bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetmişti:

“Ancak Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesindeki tutukluluk itiraz dosyama sunduğu savunmada, tutukluluğumuzun yasama faaliyetlerimize katılmada herhangi bir engel teşkil etmediğini belirtmiştir. Parlamentonun üçüncü büyük partisi olan Halkların Demokratik Partisi’nin Eş Genel Başkanı ve Grup Başkanı olarak, TBMM’de yasama ve denetleme faaliyetlerinin bir parçası olan grup toplantısına cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıp Meclis Grubuma hitap etmek istiyorum. Eş zamanlı olarak bütün HDP vekillerinin de SEGBİS yoluyla grup toplantılarına katılımının sağlanmasını talep ediyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin