HDP’lilere ‘kayyım’ gözaltısı: İl Başkanın başına 5 dikiş atıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü’nün, Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova belediyelerine kayyım atanmasına karşı yapmak istediği açıklamaya polis müdahalesinde gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı.

HDP Ankara İl Örgütünün kayyımları protesto etmek üzere yapacağı açıklama polis tarafından engellendi. HDP Ankara İl Başkanı Vezir Coşkun Parlak ile sekiz kişi gözaltına alındı.

Aralarında HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve KHK’li Sosyolog Veli Saçılık, HDP Parti Meclisi üyesi ve avukat Alişan ile HDP Hakkari eski Milletvekili Nihat Akdoğan’ın da bulunduğu 9 kişi daha sonra serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan HDP İl Eş Başkanı Vezir Coşkun Parlak’ın polis müdahalesi sırasında aldığı darbeler nedeniyle başının yarıldığı ve 5 dikiş atıldığı, diğer HDP’lilerin de vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar oluştuğu öğrenildi. Darp raporu alan partililer polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, HDP Ankara İl Örgütü kayyımlara ilişkin izin verilmeyen açıklamasını parti binasında yaptıkları basın toplantısıyla kınadı. HDP Ankara İl Eş Başkanı Pakize Sinemillioğlu, kayyım politikası ve baskılara karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Sinemillioğlu, “İktidarın uygulamaları bütün toplumu tehdit ediyor. Bizler bu iktidar tehdidini ancak, bütün ülkede demokrasi isteyen özgürlük ve barış isteyen, eşitlik isteyen insanların dayanışmasıyla aşabiliriz. Bu mücadele yalnızca HDP’nin meselesi değildir. Bu mesele bu ülkenin geleceğinin meselesidir. Bu mesele bu toplumun kendi iradesi ile kendini adil bir şekilde insan onuruna yaraşır bir biçimde yönetmesi meseledir. Eğer bunu fark etmez ve gerekli dayanışmayı ortaya koymasak, daha büyük tahribatlar kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Açıklamada konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Faşizan iktidar baskıcı uygulamalarıyla Kürt meselesinde sorunu çözebileceğini sanıyor ama gün geçtikçe kaybediyor. Çözümün zamanı uzatmaya çalışıyor. Anayasayı çiğniyor, anayasada belirtiliyor belediye başkanları ancak görevleri ile ihlal suçundan görevlerinden alınabilir. Kayyım atıyorlar bunu protesto edeni de darp ederek bastırmaya çalışıyorlar. Hakkı hakikati engelleyemezler. İl binasında basın açıklamalarına bile soruşturma açıyorlar. Faşizmin sınırı yok, ahlakı yok. Biz demokratik kesimler olarak bu zalimce uygulamalara boyun eğmeyeceğiz” diye belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin