HDP, polisin savcılığa parti kapatma talimatı vermesine ilişkin belgeyi paylaştı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Terörle Mücadele Şubesinin Kobani soruşturması kapsamında gönderdiği bir bilgi notuyla savcılığa parti kapatma talimatı verdiğini açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın bugün grup toplantısında açıkladığı ve emniyetin savcılığa ve yargıya “Dokunulmazlıkları dinlemeyin vekilleri tutuklayın, HDP’ye kapatma davası açın” talimatını içeren belge medya ile paylaşıldı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan 26 Ekim 2018 tarihli bilgi notunda, 2014 yılında Kobani protestolarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasında o dönem milletvekili olan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Ayhan Bilgen, Meral Danış Beştaş, Altan Tan, Hüda Kaya, Gürsel Yıldırım’ın dokunulmazlığının kaldırılması üzerine haklarında ceza davası açıldığı ama Kobani olayları neticesinde gerçekleşen cinayet, cinayete teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, yağma suçlarından sorumluluklarını doğuracak şekilde soruşturma yapılmadığı ve haklarında herhangi bir dava açılmadığı belirtildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, bilgi notunda “Ayrıca yine yukarıda adı geçen 7 şüpheliye ek olarak diğer 91 şüpheli hakkında gerek TCK’nın 2014/3 maddesinde düzenlenen azmettirme ve gerekse örgüt yöneticisi olan şüpheliler ile ilgili TCK nın 220/5 maddesi ile düzenlenen gerçekleşen netice olaylardan yönetici sıfatıyla sorumlu tutulacağı yönündeki açık hükümlere rağmen bu kapsamda 98 şüphelinin gerçekleşen cinayet, cinayete teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, yağma suçları yönünden soruşturma kapsamında herhangi bir değerlendirme yapılmadığı ve kamu davalarının açılmadığı tespit edilmiştir” denildi.

”PARTİ KAPATMA SONUCUNUN DA ORTAYA ÇIKACAĞI HUKUKEN DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR”

HDP MYK tarafından Kobani olaylarının başlamasında açıkça tahrik oluşturacak şekilde açıklama yapıldığını öne sürülen bilgi notunda, bunun parti kapatma gerekçesi olduğu şöyle öne sürüldü: “Bu hususun Sanık Selahattin Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davasındaki savunmasında tahrik edici açıklamayı MYK olarak aldıklarını açıkça kabul ettiği, yapılan tahrik sonucu gerçekleşen olayların vahim nitelikte olduğu bu nedenle HDP’nin 6-7-8 Ekim olaylarında şiddetin odak merkezinde bulunduğunun kabul edileceği, Anayasanın 69. Maddesinde ise bu hususun kapatma nedeni olarak gösterildiği hukuki olarak değerlendirilmiştir. Yukarıda isimleri geçen şüpheliler hakkında TCK’nın 302 terör nedeniyle cinayet, cinayete teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, yağma suçlarından iddianame düzenlenmesi halinde Anayasal mevzuatımıza göre parti kapatma sonucunun da ortaya çıkacağı hukuken değerlendirilmektedir.”

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin