HDP Milletvekili Abdullah Zeydan’a 8 yıl hapis cezası

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Diyarbakır’da yargılandığı davada 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Zeydan, “Terör örgütüne yardım etmekten” ve “Terör örgütü propagandası yapmaktan” suçlu bulundu.

Geçtiğimiz 14 Temmuz’da görülen davada aynı suçlardan Zeydan’a ceza verilmiş, avukatlar savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkeme kararın bozulmasını hükmetmişti. Bozma kararının ardından Abdullah Zeydan’ın yargılamasına Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilmişti.

Duruşmaya katılan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise verilen hapis cezasının fermanının yüksek yerden yazıldığını söyledi, kararın siyasi olduğunu savundu.

Daha önce Abdullah Zeydan ile birlikte İdris Baluken, Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Selma Irmak, Ferhat Encü, Çağlar Demirel ve Burcu Çelik hapis cezalarına çarptırılmış, cezaları kesinleşmişti.

Şu ana kadar kesinleşmiş hapis cezası olmayan ama tutuklu yargılanan Selahattin Demirtaş, 11 Şubat’ta Eş Başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin