Figen Yüksekdağ’ın cezaevi mesajı: Barış, özgürlük ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz

Dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra haklarındaki fezlekeler kapsamında ifadeye gitmedikleri için 4 Kasım’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı milletvekili Figen Yüksekdağ cezaevinden mesaj gönderdi.

HDP Genel Merkezi’nin twiterdan paylaştığı mesajında Yüksekdağ, “Hiçbir sınır tanımadan nerede olursak olalım, barışı, özgürlükleri, demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. İçiniz rahat olsun; biz de burada nöbetteyiz! Bu değerleri savunmak yolunda şimdiki nöbet yerimiz hapishane olabilir, dert değil.” dedi.

HDP milletvekillerine gece yarısı operasyon düzenlenmiş, 12 milletvekili gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve İdris Baluken’in aralarında bulunduğu 9 milletvekili tutuklanmıştı. Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi’ne, Yüksekdağ Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne konulmuştu.

DEMİRTAŞ İLE GÖRÜŞEN AVUKATI GÖZALTINA ALINDI
Öte yandan, Demirtaş ile cezaevinde görüşen Avukat ve HDP İstanbul İl Yöneticisi Levent Pişkin, sabaha karşı gözaltına alındı.  Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Pişkin’in Bursa’ya götürüleceği öğrenildi. Sabah 05.00 sıralarında Pişkin’in Kurtuluş’taki evine gelen özel harekat polisleri Pişkin’i gözaltına aldıktan sonra odasında bulunan bazı eşyalara el koydu.

Levent Pişkin, hafta sonu yandaş basın tarafından Demirtaş’la yaptığı görüşme nedeniyle hedef gösterilmişti. Haberlerde, avukat olan Pişkin’in, Demirtaş ile görüşme planladığı ve mesajlarını Avrupa ve Almanya’da propaganda için kullanılması için bir Alman dergisine vereceği iddia edilmişti.
YÜKSEKDAĞ: DUVARLAR VE DEMİR KAPILAR ENGEL DEĞİL
Yüksekdağ’ın mesajının tamamı şöyle:
Sevgili Barış Nöbetçileri,
Hiçbir sınır tanımadan nerede olursak olalım, barışı, özgürlükleri, demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. İçiniz rahat olsun; biz de burada nöbetteyiz! Bu değerleri savunmak yolunda şimdiki nöbet yerimiz hapishane olabilir, dert değil.
Bizleri sadece ince bir duvarla, demir bir kapıyla ayırmayı başarabilirler. Bütün numaraları, maharetleri bu işte. Onlar için üzülmeliyiz. Duvarları, demir kapıları tanımayanlar, sesi ve direnişi bütün sınırları aşanlar kazanacak buna emin olun.
Bizler iyiyiz, merak etmeyin. “Bir ağaç gibi tek ve hür…” Ve sırtını dağlara dayamış, gözünü gökyüzüne dikmiş bir orman gibiyiz.
Aklımız sizlerde…
Mutlaka buluşacağız. Yine, yeniden görüşmek üzere…
Umutla, dirençle, sevgiyle…
Figen Yüksekdağ

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin