HDP: Davutoğlu’nun 7 Haziran sözleri araştırılsın

AKP’den ayrılıp parti kurma hazırlığı yapan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım arasında yaşananlarla ilgili “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz” sözleri Meclis gündemine taşındı. HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Çözüm Süreci’nin sonlandırılmasına giden sürecin ortaya çıkarılması ve söz konusu döneme ilişkin eski Başbakan Davutoğlu’nun beyanlarının incelenmesi amacıyla Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

SURUÇ VE ANKARA GAR KATLİAMLARI’NDA NE OLMUŞTU? AKP’nin seçimlerde tek başına iktidarı kaybettiği 7 Haziran sürecinde Suruç’ta meydana gelen patlamada 33 kişi ölmüş, 104 kişi yaralanmıştı. Yine 10 Ekim tarihinde seçim sürecinde Ankara Gar Meydanı’nda yaşanan patlama Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayda geçmişti. Saldırıda 109 kişi hayatını kaybetmiş 500’den fazla vatandaşımız yaralanmıştı. 7 Haziran seçimlerinin yenilenmesi için Erdoğan iktidarının terör kozunu kullandığı ve saldırıların IŞİD görünümlü devlet provokasyonları olduğu konusu uzunca zamandır tartışılıyor.

HDP, 2014-2016 yılları arasında yaşanan saldırı ve katliamların araştırılması, Çözüm Süreci’nin sonlandırılmasına giden sürecin ortaya çıkarılması, sorumluların yargı önüne çıkarılması, önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsi geçen döneme ilişkin beyanlarının incelenmesi amacıyla Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesinin gerekçesinde, yeni parti hazırlığı içinde olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çok sayıda saldırı ve katliamın yaşandığı 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşananlara dair beyanı hatırlatıldı.

SALDIRI VE KATLİAMLAR AYDINLATILSIN

Gerekçede Davutoğlu’nun bahsettiği bu dönemde 5 Haziran Diyarbakır Katliamı, Suruç Katliamı, Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi, Çözüm Süreci’nin bitirilmesi, 10 Ekim Ankara Katliamı ve daha birçok olayda yüzlerce insanın hayatını kaybettiği, yüzlerce insanın yaralandığı hatırlatılarak şöyle denildi: “Bu katliamların ve saldırıların araştırılması için verilen önergeler reddedilmiş, yargı süreci etkin yürütülmemiş, halen olaylara kimlerin sebep olduğu, göz yumduğu ortaya çıkarılmamıştır. Kamuoyu vicdanını derinden yaralayan bu saldırı ve katliamların aydınlatılması, sorumluların yargı önüne çıkarılması, Çözüm Süreci’nin sonlandırılmasına giden sürecin tüm açıklığı ile ortaya çıkarılması, önceki başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsi geçen döneme ilişkin beyanlarının araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması büyük önem taşımaktadır.”

Sakarya’da bir programda konuşan Davutoğlu, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır. Başbakanlık görevini aldığım zaman -bunu izah etmek zorundayım, kampanya dolayısıyla bu soruları aldığım için- 6-8 Ekim olayları oldu. O olaylar esnasında çözüm süreci adı altında Türkiye’nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkanı bulduk” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin