Hazine Bakanlığı avukatı: Ergenekon’da kumpas yoktu!

HABER YORUM | İLKER DOĞAN

Ergenekon soruşturmaları kapsamında tutuklanan dönemin Hava Kuvvetleri Başsavcısı Ahmet Zeki Üçok, devlete açtığı tazminat davasını kazandı.

Mahkeme, Üçok’a 280 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı ödeme yapmıyor. Hazine Bakanlığı’nın avukatı Elif Kurt Çakır, İstinaf Mahkemesi’ne gönderdiği itiraz dilekçesinde Ergenekon davasında delillerin hukuka uygun, gerçek, hakim ve savcıların da adil olduğunu belirtiyor.

Davalı taraf olarak Maliye Hazinesi adına duruşmalara katılan avukat Elif Kurt Çakır, istinaf dilekçesi yazıp, Ahmet Zeki Üçok’a verilen günlük 232 TL’nin çok yüksek olduğunu belirterek kararın bozulmasını istiyor. Gerekçe olarak ise istinaf dilekçesinde şu cümleler yer alıyor: “ … Ortada haksız, hukuka aykırı bir tutuklama işlemi yoktur…  Kolluk kuvvetleri olayın oluş sırasındaki emarelerin varlığı doğrultusunda görevini yapmıştır. CMK’nın ihlali söz konusu değildir.”

ZEKİ ÜÇOK, BERAT ALBAYRAK’I ETİKETLEYEREK YAZDI

İtiraz dilekçesine Zeki Üçok tepkili. Şöyle diyor dün yaptığı paylaşımda; “FETÖ ile mücadelede geldiğimiz son nokta; Hazine Bakanlığı avukatı, İstinaf müracaat dilekçesinde, FETÖ kumpas davalarının hukuka uygun, delillerin gerçek, hakim ve savcıların adil olduğunu yazacak pervasızlığa ulaştığı yerdeyiz. Sn @BeratAlbayrak duyurulur.”

DARBE GİRİŞİMLERİNİ BERTARAF ETTİK

Aslında Ergenekon ya da Balyoz’da kimseye kumpas kurulmadığını AKP iktidarı temsilcileri de biliyor. 22 Ocak 2010’daki AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, “Bu darbe planlarını 7 yıldır biliyorduk,” diyen Erdoğan değil miydi? Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, 2014’teki konuşmasında, “2002’den beri önce Balyoz, Ergenekon, Sarıkız, Ayışığı bilmem bir sürü isimle bu gidişatın önünü kesmek için planlar, darbe girişimleri yaptılar. Bunları sizlerle birlikte tek yumruk olduğumuz için bertaraf ettik,” dememiş miydi? Diğer iktidar temsilcilerinin sözlerini aktarmıyorum bile!

MADEM KUMPAS, TAZMİNATLARI ÖDEYİN!

O delillerin, Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven gibi darbe planlarının hepsi gerçekti. Tıpkı dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve bugün CHP Milletvekili olan Mustafa Balbay’ın darbe günlükleri gibi! Günlüklerdeki her şey birebir yaşandı. Günü gününe…  Balyoz’daki tüm tapeler, ses kayıtları da gerçekti. Bizzat Çetin Doğan bunu kabul etti. ‘Harp oyunu’ dedi. Harp oyununda gerçek isimlerin ne işi vardı sorusu yıllardır cevapsız!

KİRLİ İTTİFAK KURULDU

Ancak 17/25 Aralık’ta suçüstü yakalanan iktidar Ergenekon’a, Balyoz’a sarıldı. Kirli ittifak kuruldu ve birinin darbeciliği, diğerinin yolsuzluklarıyla örtüldü. Suç da Hizmet Hareketi’nin üzerine atıldı. Sözün özü; eğer ortada kumpas varsa, ‘mağdur’ olan bu insanlara paralarını ödeyin. ‘Kumpas yok’ diyorsanız bunu da kamuoyuna açıklayın ve neden yıllardır yalan söylediğinizi de izah edin…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin