Haydarpaşa Garı ihalesini kazanan eski İBB personeli Hüseyin Avni Önder kim?

TCDD’nin tarihî Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın depolarını 15 yıllığına kiralamak için açtığı ihaleyi kazanan eski İBB çalışanı Hüseyin Avni Önder tartışmaların odağına yerleşti. Okçular Vakfı’nın eski genel müdürüne olan Önder’in sahip olduğu iki yıllık Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi, 10 bin TL’lik sermaye sahipti. Bu şirket İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hukuksuz bir şekilde elenmesiyle ihaleyi kazandı.

Birgün gazetesi İBB’nin üç katı ihale teklifi sunduğu Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi’nin sahibi olan 33 yaşındaki Önder’i mercek altına aldı.

TİCARET…

İstasyonların ihalesini alan Hüseyin Avni Önder henüz 3 yıl önce İBB’de 3 bin lira maaş alan bir çalışandı. 2017’de İBB’den istifa ederek 10 bin lira sermayeyle Hezarfen adlı şirketi kurmuştu. Bu şirket bugün istasyon ihalesinde İBB’nin rakibi pozisyonunda. Hezarfen adlı şirketin sadece iki yılda müşterisi haline gelenler ise dudak uçuklatan cinsten. İşte Hezarfen’in internet sitesinde müşterilerimiz dediği o liste;

♦ Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı
♦ PTT
♦ TCDD
♦ Beyoğlu Belediyesi
♦ İstanbul Büyükşehir Belediyesi
♦ Vakıf Katılım
♦ TRT
♦ Halkbank
♦ Türkiye Jokey Kulübü
♦ Türk Kızılayı
♦ Emlakbank
♦ Ziraat Bankası

Üstelik liste bunlarla sınırlı değil. Hezarfen, kamuda faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketlere danışmanlık hizmeti veren çok yönlü bir şirket. İnternet sitesinde şirket kendisini “Bin ferli, çok hünerli” olarak tanıtıyor.Tüm bu ihaleleri alırken şirketin gösterdiği sermaye ise sadece 10 bin lira…

Hüseyin Avni Önder, ticaretteki başarılarının yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de aktif biçimde görev alıyor. Önder, Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Okçular Vakfı’nın genel müdürlüğünü de yapmış. Kendi ifadeleriyle 500 yıl önce kurulmuş eski adı Okçular Tekkesi olan vakfın, okçuluğun önemi, okçuluk malzemeleri ok atmanın incelikleri konusunda çalışmaları bulunuyor. Vakıf bu faaliyetlerinden ötürü geçen yıl İBB’den 4,4 milyon lira nakdi destek de aldı.

SİYASET…

Hem ticari hayatta hem de sosyal hayatta dur durak bilmeyen Önder’in siyasi başarıları da gün yüzüne çıkmaya başladı. AKP üyesi olan genç girişimci 2015-2017 yılları arasında AKP İstanbul il gençlik kolları başkan yardımcılığı da yapmış. Yöneticilik yeteneklerini siyasette de konuşturan Önder henüz 33 yaşında.

Genç girişimcinin söz konusu bu başarı hikayesi 1,5 milyon genç işsizin bulunduğu, genç işsizlik oranının cumhuriyet rekoru kırdığı günümüzde tüm gençlere “örnek” olacak cinsten.

Sermayesi 5 gün önce 100’e katlandı

Hezarfen Danışmanlık şirketi 2 yıl içinde çığ gibi büyürken ticaret Sicil Gazetesi’ndeki sermayesi 10 bin TL olarak görünüyordu. Öte yandan sadece 10 bin lira sermayeli bir şirketin bu denli büyük kamu ihalelerine girmesi akıllarda soru işareti yarattı. Zira limited şirketlerin ortakları girdikleri ihalelerde bir sorun çıkması durumunda ticaret sicilindeki sermayeleri oranında sorumlu tutuluyorlar. Başka bir deyişle genç girişimci Hüseyin Avni Önder’in gar ihalelerinde şartnameye uymaması durumunda, ihale sahibi TCDD’nin el koydurabileceği tutar sermaye olan 10 bin TL. Fakat bu zamana dek kamuoyunun gündemine girmeyen Hezarfen Danışmanlık son olarak tren istasyonları ihalesine girince dikkatleri üzerine çekti. 4 Ekim’de ihaleye 10 bin lira sermayeyle giren ve ihalede ayda 300 bin lira kira ödemeyi taahhüt eden şirket 14 Ekim’de sermayesini tam 100 katına çıkardı. Ancak İstanbul Ticaret Odası (İTO) ticaret sicil belgesine 1 milyon lira olarak kaydedilen yeni şirket sermayesi henüz Ticaret Sicil Gazetesi’ne kaydedilmiş değil. Başka bir deyişle şirketin sermayesi halen İTO’da 1 milyon lira, Ticaret Sicil Gazetesinde ise 10 bin lira olarak görünüyor.

1 YORUM

  1. Ee bilal’e dokunana devletin hazinesinin kapilari aciliyor . Yakinda bu inegi bakanda yaparlar.
    Devletin mali deniz yemeyen keriz.
    Artik kabile veya muz cumhuriyetinden farkimiz yok

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin