Aliyev: Dağlık Karabağ’ın ikinci büyük kenti Şuşa’yı geri aldık

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’ın ikinci büyük kenti olan Şuşa’yı ele geçirdiklerini açıkladı. Ermenistan tarafı ise bu haberin gerçek olmadığını iddia etti.

Şuşa, Dağlık Karabağ çatışmalarında kritik bir öneme sahip.

Azerbaycan ve Ermenistan için kültürel ve stratejik bir öneme sahip olan Şuşa, Dağlık Karabağ’ın en büyük şehri Hankendi’ye 15 km. uzaklıkta. Azerbaycan’ın Şuşa’yı ele geçirmesi, çatışmalarda stratejik üstünlüğü elde etmesini sağlayacak.

BBC’nin Reuters’den aktardığı habere göre, 28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesinin duyulacağını söyleyen İlham Aliyev, “Zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Ermenistan yönetimi taleplerime yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz.” dedi.

Aliyev’in pazar günü televizyonlardan yaptığı açıklamanın ardından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sevinç gösterileri düzenlendi.

Dağlık Karabağ’da yönetimde olan yetkililer ve Ermenistan Savunma Bakanı ise bu iddiayı reddetti. Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Şuşa’da çatışmaların sürdüğü aktarıldı.

‘İki taraf için de kültürel açıdan önemli’

Şuşa ve Hankendi şehirlerinde son günlerde yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, sivillerin yaşadığı bölgelerin de hedef alındığı iddialarını reddetti.

Reuters’a konuşan Carnegie Endowment for International Peace analisti Thomas de Waal, Şuşa’nın iki taraf için de kültürel olarak büyük bir anlam taşıdığını söyledi.

Waal’e göre bir önceki savaştan önce şehirde Azeriler çoğunluğu oluşturmaktaydı. Ermeniler için ise Dağlık Karabağ katedrali burada bulunuyor. Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ, Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan toprağı olarak görülüyor. Altı haftadır süren çatışmalarda en az bin kişi hayatını kaybetti.

3 YORUMLAR

 1. Nereden nereye…
  Bir zamanlar haber atlamamakla ünlüydük. Şimdi ise belki de en sonlarda geldik.
  İnsan: “Acaba bilmediğimiz şeyler mi var? Şuşa’nın işgalden kurtuluşunu bu kadar geç görmemizin nedeni ne olabilir?” demekten kendini alamıyor.
  Tabii, AKP’liler, her harekete “vardır bir hikmeti” diye yanaştıklarında kızmayacaksak.
  Yoksa kendi kendimizle çelişmiş, çifte standart uygulamış oluruz.

 2. Herkese selamlar. Siz Karabağ konusuna biçin bu kadar uzakdan bakıyonuz? Bunun sebebini öğrenebilirmiyim, bu konu beni çox rahatsız ediyor. Baltik zamanında en çok ilgi sizdən gelmişdi, bu gün niye böyle….

 3. Merhaba..
  Şuşa bizimdir. Biz evimize geri döndük. Haber kanalı olarak, Azerbaycan’ın hak davasında niçin mesafeli kaldığınızı anlamak, anlamlandırmak çok zor. Biz Şuşa’yı ele geçirmedik. İşgalden azat ettik. Şuşa tarihi Azerbaycan toprağıdır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin