Hayaldi, gerçek oldu; eksi 2 netle 4 yıllık üniversite kazanmak artık mümkün!

Türkiye’de artık ‘0’ hatta ‘eksi net’ yaparak da 4 yıllık bir fakülteyi kazanmak mümkün. Eğitimce Onur Soğuk’un sosyal medya hesabından aktardığına göre -2 (yazıyla eksi iki) net yapan bir öğrenci Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünü kazanmış!

Baraj kaldırılmadan önce bir öğrencinin AYT’de tercih yapabilmesi için önce TYT’de barajı geçmesi gerekiyordu. Ancak bu da yetmiyordu; AYT’de de belli bir sayıda neti olması şarttı. Barajı geçmek için TYT’den 15-16; AYT’de ise 20 civarında net yapılması zorunluydu. Yani 4 yıllık, fazla tercih edilmeyen bir fakülteyi kazanmak için bile iki sınavda toplam 35 civarında net yapılmalıydı.

Eğitim, AKP rejiminin en başarısız olduğu alanlardan biri. Bunu bizzat AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşmasında itiraf etmiş ve 2016 yılında katıldığı bir programda yaptığı konuşmada, “Sadece birkaç konuda mesafe katedemedik. Eğitim, kültür politikaları ve reel faizlerin düşürülememesi. Bu bir özeleştiri.” ifadelerini kullanmıştı.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanları uygulaması kaldırılmıştı. Eğitimciler, YÖK’ün bu kararının üniversitelerin niteliğini düşüreceği gibi; Türkiye’de yüksek seviyede seyreden diplomalı işsizliği de artıracağını söylemişti. Beklendiği gibi de oldu.

Bu yıl öğrencilerin, üniversite tercihi yapabilmek için belli bir baraj puanını geçmesi gerekmeyecekti. Geçtiğimiz yıl 2,4 milyon öğrenci TYT sınavına katıldı. Bu yıl ise sınava girenlerin sayısı 3 milyon 8 bin olarak açıklandı.

Eğitimci Onur Soğuk’un sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım, gelinen noktayı gözler önüne serdi. Buna göre artık Türkiye’de 4 yıllık bir fakülteyi kazanabilmeniz için ‘0’ net yapmanı yetiyor. Hatta eksi net yaparak bile fakülte kazanabiliyorsunuz.

Onur Soğuk, konuyla ilgili paylaşımında, “Hayaldi gerçek oldu. Artık hiç net yapılmasa hatta eksi net yapılsa dahi 4 yıllık üniversite kazanılabiliyor. Barajın kalkmasıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü -2 netle ( eksi iki ) kazanılmış. İşte sınavı kazanan öğrencinin Atlas Verileri.” ifadelerini kullandı.

Celal Bayar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Gedizli’nin, “Nasıl olduğunu anlatır mısınız? Yorumlara baktığımda bir ipucu bulamadım. İletinizin “kazanılmış” yüklemi, bunun doğru olmama ihtimaline açık kapı bırakıyor. Yine de nasıl olduğunu anlatırsanız iyi olur.” sorusu üzerine Onur Soğuk, “Hocam twitin altına bakarsanız YÖK Atlas’tan yapılan netleri aktardım. Doğru olmama ihtimali yok. Zaten doğru olmayan bir şeyi ben paylaşmam.” diyor.

Bunun üzerine Mehmet Gedizli, “Teşekkür ederim hocam. Ben sadece cevap yadığım iletiyi gördüm.” diyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin