Havuzun hedef gösterdiği HDP’li Başkan: “Sabah gazetesi çok değerlidir, bir camı silerken işinize yarar”

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy’de darp edilerek gözaltına alınan liselilere destek olduğu için Takvim ve Sabah Gazeteleri tarafından hedef gösterilen HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Ercan Demir, açıklamalarda bulundu.

Özgürüz’e açıklamalarda bulunan Demir, “Avukat arkadaşlar şu anda süreci takip ediyorlar. Sosyal medyadan görseller toplandı. Bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Benim takip ettiğim kadarıyla Sabah ve Takvim gazeteleri haber yaptı. Bu gazetelerle ilgili olarak dava açacağız.” dedi

“Orman kanunu…”

Liseliler darp edilirken gördüklerini anlatan Demir, “Benim birebir temas ettiğim, söyleyebileceğim şey arabanın içerisinde coplar inip kalkarken biz orada ajitasyon çekiyorduk. Komisere bağırıyorduk. Ben şahsen Kadıköy Güvenlik Şube’yi tanıyorum. Çocuklara işkence yapıyorlar diye bağırdığımızda, beni de gözaltına almakla tehdit ettiler. Gözaltına aldığınızda bana da mı işkence yapacaksınız dediğimde hiçbir şey söyleyemediler. Dolayısıyla bu bir detay değil, bu yerleşmiş olan işleyen bir kanun; orman kanunu.” ifadelerini kullandı.

Kadıköy’de karne günü eğitim sistemini protesto eden liseliler polis tarafından darp edilmişti

“Sabah gazetesi çok değerlidir, bir camı silerken işinize yarar”

Takvim ve Sabah gazetelerinde hakkında çıkan haberlere değinen Demir, “Gazetede yayınlanan videoda kamera polisin arkasından çekiyor; yani polis kamerası. Orada sivil yok, sivil alan yok. Başka bir genç arkadaşımızın yaşını teşhir etmek için kimlik fotokopisini koymuşlar fakat bu bilgi sadece polisin elinde var. Bu argümanları bir araya getirdiğinizde bu haberi polisin servis ettiğini anlıyorsunuz aslında. Gençlere işkence yapılmasını kabul etmediğimiz için polis tarafından hedef gösterildik. Nihayetinde biz bir basından bahsediyorsak ki ben ona basın demiyorum; örneğin Sabah gazetesi çok değerlidir. Bir camı silerken işinize yarar ya da bir kahvaltı yaparken altına serersiniz. En fazla işlemi bu kadardır. Fakat oraya servis eden mekanizmayı da çözmek ve anlatmak gerekiyor.” dedi.

Bıçak iddialarına cevap

Ana akım medyanın liseli öğrencilerin polise bıçak çektiğine dair ortaya attığı iddialara değinen Demir, “Trajikomik bir süreç yaşıyoruz. Genç arkadaşlar duruma daha vakıflar. Çünkü bıçak çekildi denilen şey, arabanın içerisinde yapıldığı söyleniyor. Gözaltı aracındaki bütün arkadaşlar ters kelepçeyle duruyorlardı. Ters kelepçeyle o bıçağı çekip sallayabiliyorlarsa sirkte çalışsınlar, devrimci olmasınlar. Bunlar çok komik argümanlar. Nesnel olarak bulabildikleri hiçbir şey yok. Çamur at izi kalsın mantığıyla yaklaşan bir mendeburla karşı karşıyayız. Bunu hukuk sürecine tabi ki yatıracağız. Bıçak çekti diyorlarsa ortada çok basit bir şey var; bıçak yok.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin