Havadan müdahaleler yetersiz, alevler büyüyor; vatandaşlar botlarla tahliye ediliyor

Televizyonların yangın görüntülerinden rahatsız olan RTÜK, geçtiğimiz hafta sansür yazısı göndermişti.

Yetersiz ve geç müdahale nedeniyle orman yangınları kontrol altına alınamıyor. Küçük noktalarda başlayan yangınlar, gerekli müdahalenin zamanında yapılmaması nedeniyle saatler sonra devasa boyutlara ulaşıyor. Binlerce hektar ormanlık alan yok oluyor.

Manavgat’ta yangın sonrası çekilen görüntüler felaketin boyutunu da gözler önüne seriyor. Drone’la alınan son görüntülere göre ormanlık alanlarda tek bir ağaç bile kalmamış.

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınlarını söndürme çalışmaları karadan ve havadan devam ediyor. Ancak müdahaleler yetersiz.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin verdiği bilgilere göre son 5 günde 111 yangın kontrol altına alındı. Manavgat, Gündoğmuş, Marmaris, Köyceğiz, Milas ve Hozat’ta ise yangınlar devam ediyor.

BODRUM MAZI’DA TAHLİYE BAŞLADI

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazı Mahallesi sakinleri güvenli bölgelere tahliye edildi. Geç müdahale nedeniyle alevler evlere sıçradı. Mahalleliler çaresizce evlere sıçrayan yangını söndürmek için uğraş veriyor ancak nafile… Yangının şiddetlenmesi ve etrafı saran dumanlar nedeniyle mahalle sakinlerinin deniz yoluyla tahliyesine başlandı.


Gazeteci Serdar Akinan, “Bodrum Mazı’dayım. Çok büyük bir bölge yanıyor. Rüzgar şiddetlendi. Aşağı Mazı’da evler yanıyor. Buraya hava desteği şart. Herkes cansiperane çalışıyor ancak mevcut kapasite ile yangının durması mümkün görünmüyor.” diyor.

HİSARÖNÜ ALEVLERE TESLİM

Hisarönü’ndeki yangın da yine havadan müdahale olmadığı için kısa sürede yayıldı. Bodrum’un İçmeler mahallesi Tersane bölgesinde dün akşam saatlerinde kontrol altına alınan yangın ise yeniden alevlendi.

Muğla’nın Marmaris ile Köyceğiz ilçelerindeki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Alevlerin yaklaştığı Marmaris’in Turunç beldesi için valilik tarafından tahliye kararı verildi.

ŞAHAN GÖKBAKAR’IN İSYANI

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar’ın sosyal medyadan isyanı gündem oldu. Gökbakar, yangın bölgesinden yaptığı canlı yayında, acil yardım çağrısında bulundu. Gökbakar, “Buraya acilen bir helikopter rica ediyoruz. Bu yangın şu anda kontrol altına alınabilecek seviyede ilerliyor.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak havadan desteğin gelmesi saatler sürdü. Yangın kısa sürede büyüdü ve yola kadar sıçradı. Bunun üzerine Gökbakar yeni bir video daha çekerek isyan etti. Saatler sonra ise bölgeye helikopter sevk edildiği öğrenildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin