Hatice Kaçmaz önce bıçakla, sonra katile ‘indirim’le katledildi!

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 33 yaşındaki TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ın bir süre görüştüğü Orhan Munis tarafından Ankara’da bir parkta öldürülmesine ilişkin davada skandal bir karara imza attı. YCGK, evlenme teklifini reddeden 1 çocuk annesi Hatice Kaçmaz’ı öldüren sanığa verilen indirimli cezayı yerinde bulundu.

Ceza Genel Kurulu, Yargıtay Başsavcılığı’nın sanığa ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi yönündeki tebliğnamesini reddetti. Kaçmaz’la parkta buluşmaya gelirken bileğine 19,9 cm’lik bıçak bağlayan sanığın ‘anlık hiddetle’ cinayeti işlediğini savundu.

Gökçer Tahincioğlu, T24’teki yazısında konuyla ilişkin önemli ayrıntılar verdi. Yazıdan bazı bölümler şöyle:

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, uygulamadan kaynaklı sorunlar ve zihniyet sorunu çözülmedikçe cezaların yükseltilmesinin ya da yeni reform paketleri çıkartılmasının kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önüne geçilemeyeceğini ortaya koyan bir içtihat kararına imza attı.

Ceza yargılamanın en üst organı olan YCGK, evlenme teklifini reddeden TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı öldüren sanığa verilen indirimli cezayı yerinde bulundu. YCGK, Yargıtay Başsavcılığı’nın sanığa ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi yönündeki tebliğnamesini reddetti. Kaçmaz’la parkta buluşmaya gelirken bileğine 19,9 cm’lik bıçak bağlayan sanığın ‘anlık hiddetle’ cinayeti işlediğini savundu.

Kararda, kadının evlenme teklifini kabul etmesi halinde sanığın cinayeti işlemeyeceğini, reddedilince anlık hiddetle cinayeti işlediğini, yanına tedbiren aldığı bıçağı ‘duygusal çöküntü ve hiddetin etkisiyle’ kullandığını vurguladı. Karar 5’e karşı 14 üyenin oyuyla alındı.

Sanığın daha önce kardeşini öldürmesi ve sadece 13 yılda tahliye olması, kurban kesmeye gideceği için yanına bıçak aldığını söylemesine rağmen cebinden 7 TL çıkması da Yargıtay üyelerine ‘tasarlayarak öldürme’ tespiti için yeterli olmadı.

Yerel mahkeme de sanığın Kaçmaz’ı tutkulu sevgisinden dolayı öldürdüğünü belirterek ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ceza vermemişti. Kardeşini öldürürken bıçağı korkutmak için salladığını söyleyerek indirimli ceza alan ve kısa sürede tahliye olan sanık, Kaçmaz’ı da korkutmak için bıçak sallarken öldürdüğünü söyleyerek yeni bir örtülü indirim daha alabildi. ‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis alan Munis, ağırlaştırılmış müebbetten kurtulduğu için önceki cinayetinde olduğu gibi kısa sürede serbest kalabilecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin