Hastanelerde kriz büyüdü: Beyin ve kalp pilleri bulunmuyor, ameliyatlar iptal ediliyor

Türkiye genelinde hastanelerde medikal malzeme sorunu yaşandığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ‘Sağlı Sistemi Alarm Veriyor’ raporunda, beyin ve kalp pilleri bulunmadığına dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuşİlgezdi’nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu, “Türkiye’de Sağlık Sistemi Alarm Veriyor” raporunun medikal malzeme sıkıntısını içeren ikinci bölümü yayımlandı. Raporda, Türkiye genelindeki tüm hastanelerde yaşanan medikal malzeme sıkıntısına değinildi.

Raporda yer alan tespitlerden bazıları şöyle:

“Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası, yaşanan sıkıntıların büyük boyutta olduğunu ifade ediyor. Özellikle görüntüleme hizmetleri (radyolojik tetkikler), beyin cerrahi ameliyatları, kalp-damar cerrahisi ameliyatları, ortopedi ameliyatları ciddi derece aksamakta ve belirsiz sürelere ertelenmektedir.

“VHS İŞLEMLERİ ERTELENİYOR”

Radyolojide, doğru teşhis ve tedavi için son derece önemli olan MR, tomografi, ultrason, endoskopi, VHS gibi işlemler için hastalara 3-6 ay arasında gün verilmek suretiyle tetkikler ertelenmektedir.

“BEYİN CERRAHİ AMELİYATLARI YAPILAMAMAKTADIR”

Beyin cerrahide, özellikle kraniotomi cihazı alınamamaktadır ve dolayısıyla çok önemli beyin cerrahi ameliyatları yapılamamaktadır. Çünkü hastanın kafatasını açacak cihaz başta olmak üzere önemli birçok ekipman bulunamamaktadır.

“BEYİN VE KALP PİLLERİ BULUNMUYOR”

Kalp-damar cerrahisinde ise göğüs kafesinin açılmasına yönelik cihazlar, kardiyolojik piller vb. temin edilememektedir. Beyin ve kalp pilleri bulunamamaktadır. Ortopedide durum daha da vahimdir. Hastalar ciddi sakatlıklarla karşı karşıyadırlar. Çünkü hiçbir ortopedik implant ameliyatı yapılamamaktadır.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin