Hasta teması olsa bile belirti göstermeyenlere Korona testi yapılmayacak!

Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır İl Sağlık Müdürülüğü aracılığıyla pandemi hastanelerine verdiği talimatla yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını hastasına temas eden ancak semptom göstermeyen kişilere test uygulamasını durdurdu.

Bakanlık, koronavirüs semptomları gösterenlere test yapılmasını da yetkilendirilmiş hekimlerin e-imzalı onayına bağladı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya, koronavirüsle mücadelede bir “başarı öyküsü” çizildiğini, ancak normalleşme ile birlikte bu başarı öyküsünün sekteye uğradığını belirterek, kararın bu başarı öyküsünü devam ettirmek için “hasta sayısının az gösterilmesi” üzerine alındığını dile getirdi.

Normalleşme ile birlikte Diyarbakır, Ankara, Antep, Konya, Batman, Adana, Bursa gibi illerde koronavirüs günlük vaka sayısında her gün artış yaşanırken Sağlık Bakanlığı, test yapmaya sınırlama getirdi. Bakanlık, koronavirüs vakalarıyla temaslı olsa da koronavirüs semptomu göstermeyenlere test yapmayı durdurma kararı aldı. Bakanlık, semptom gösterenlere test yapılmasını da hastaneler tarafından görevlendirilmiş belli hekimlerin e-imzalı onayı şartına bağladı. Bakanlığın gönderdiği talimat doğrultusunda il sağlık müdürlükleri de pandemi hastanelerinin yetkililerini mesajla bilgilendirdi.

MA Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nden gönderilen mesajda, Sağlık Bakanlığı’nın semptom göstermeyen hastalara, test yapılmayacağı belirtilerek, “Bakanlık VTC notları; semptomsuz temaslılar daha test yapılmaması talimatı verildi. Yarından itibaren Covid testi için hastanelerde hekim arkadaşlar elektronik imza ile test isteyebilecekler. Covid testi yetkisi için hekim arkadaşları yetkilendirmek gerekecek. Covid testi yetkisi için hekim arkadaşları uyaralım sıkıntı ortaya çıkmasın. Gerçek semptomlu hastalardan test alalım” ifadelerine yer verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin