Hasankeyf çarşısı zorla boşaltıldı, tarih yıkılıyor!

Batman’da tamamlanma aşamasına gelen Ilısu Barajı altında kalacak antik kent Hasankeyf ilçesinde tarihi eserlerin taşınması çalışmaları sürüyor. Asırlık Er-Rızk Camii’nin taşınması için Hasankeyf’in tarihi çarşısı olan Kale Sokağı’ndaki esnaf yeni yerleşkeye taşınıyor. Zira esnafın taşınması için verilen süre bu akşam saat 18.00’de bitti. Bazı esnaflar esnaflar tamamen taşındı. Ancak bir kısmı ise yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediği için taşınamadı.

Esnafın taşınması esnasında şantiye alanına dönüşen Kale Sokağı, son yerli ve yabancı turistleri ağırladı bugün. Yerli ve yabancı turistler, sokağın son görüntülerini alabilmek için telefon ve fotoğraf makinalarının deklanşörlerine bastı gün boyu.

SON KEZ GÖRMEYE GELDİK

O turistlerden biri de tarihi Hasankeyf ilçesi sular altında kalmadan son bir defa ailece gezmek için geldiklerini dile getiren vatandaşlardan Ferit Orgo. İlke Haber Ajansı’na konuşan Orgo, “Batman merkez Çevrimova Köyünde oturuyorum. Hasankeyf’in bozulduğunu öğrendik. Hasankeyf’in son halini görmek için buraya geldik. Hasankeyf eskisi gibi değil yıkılıyor. Gönül isterdi ki bu tarih yıkılmasın. Ama elden bir şey gelmiyor. Şu anda tarihi yıkıyorlar. Daha tam olarak yıkılmadan İstanbul’dan gelen kardeşlerimle beraber Hasankeyf’i görmek için geldik. Kale Sokağı için bugün son gündür. İşte Hasankeyf’in son hali gözler önündedir.” dedi.

KALPLERİ SOĞUKLAR GELİP ISINSIN!

Tarihi çarşıdaki esnaflar hüzünlü. Yıllardır emek verdikleri dükkanlarından taşınmak zorunda bırakılmalarına tepki gösteriyorlar. Bir esnaf tepkisini eşyalarını yakarak gösterdi. Eşyalarını alevlerin arasına atarken, “Kalpleri soğuklar gelip ısınsın artık.” ifadelerini kullanıyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin