Hasan Cemal’e Erdoğan’a hakaret soruşturması: Gerekçe 15 Temmuz sonrası attığı tweet

T24 yazarı Hasan Cemal hakkında, Twitter’daki paylaşımı gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanı’na Tayyip Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nun başlattığı soruşturma kapsamında Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü’ne giden Cemal, Güvenlik Büro Amirliği’nde ifade verdi.

Cemal’den, birisi HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a ait olmak üzere başka hesaplardan yaptığı iki retweet paylaşımı ve kendi hesabından attığı bir tweetle ilgili olarak ifade vermesi istendi.

Hasan Cemal, iki tweet paylaşımı ile kendisinin 19 Temmuz 2016’da attığı “Demokratlığın tek kriteri, sadece askeri darbe girişimine karşı çıkmak değil, derinleşmekte olan ‘Erdoğan darbesi’ne de hayır demektir!” tweeti ile ilgili olarak polise verdiği ifadede şöyle dedi:

“Yapmış olduğum iki adet retweet paylaşımı ile benim paylaştığım tweetimde Cumhurbaşkanı’na hakaret söz konusu değildir. Bu tweetlerde Cumhurbaşkanı’na hakaret yoktur, hakaret kastı da yoktur. Üçü de ifade özgürlüğü kapsamında yer alır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin