Harvard’lı Profesör: Enflasyon, Türkiye’nin kendi politikalarının bir sonucu

Harvard Üniversitesi ekonomi profesörü Jeffrey Frankel, Türkiye’de yaşanan enflasyonun iktidarın ekonomi politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi. Türkiye’nin hiperenflasyon konusunda muhtemelen uçurumun kenarından döneceğini anlatan Frankel, “Küresel çapta yükselen faiz oranları, yavaşlayan büyüme ve Ukrayna’nın işgaliyle artan petrol fiyatları elbette Türkiye için işleri daha da zorlaştırıyor.” dedi.

Ekonomi profesörü Jeffrey Frankel, Türkiye’nin ekonomi politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomi gazetesine konuşan Frankel, hükümetin faiz oranlarını indirerek enflasyonla mücadele edilmesi şeklindeki geleneksel olmayan modelinin başarılı olma şansı bulunmadığını söyledi.

Küresel enflasyonun yaklaşık 4 puan yükseldiği bir yılda Türkiye’de enflasyonun 60 puan yükseldiğine dikkat çeken Frankel, basit bir hesabın Türkiye’deki enflasyonun yüzde 93’ünün kendi politikalarının bir sonucu olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Frankel’in bazı sorulara verdiği cevaplar şöyle:

2023’te küresel ekonomideki görünümü nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir resesyon beklentisi var ve bunun Türkiye’ye yansımaları ne şekilde olacak?

Konuşulanların aksine esasında 2023’te küresel ekonominin de ABD’nin de resesyona gireceği kesin değil. Ancak, çok sayıda merkez bankasının yüksek enflasyonla mücadele için başvurduğu faiz artırımları nedeniyle, durgunluk veya en azından küresel bir yavaşlama riski kesinlikle normalden daha yüksek. Küresel çapta yükselen faiz oranları, yavaşlayan büyüme ve Ukrayna’nın işgaliyle artış kaydeden petrol fiyatları elbette Türkiye için işleri daha da zorlaştırıyor.

Dünya genelinde enflasyonla mücadele için politika faizleri artırılırken, Türkiye faiz oranlarını düşürüyor. Bu politikanın sonucu sizce ne olur?

Öncelikle, Türk hükümetinin faiz oranlarını düşürerek enflasyonla mücadele edebileceği şeklindeki geleneksel olmayan teorisinin hiç başarılı olma şansı yok. Düşük faiz oranlarının sermaye girişlerini caydırmasıyla lira değer kaybederken, bu da doğrudan enflasyonu besliyor ve bu nedenlerle uygulanmakta olan modelin başarılı olamayacağı çok açık.

Türkiye’de son bir yıldaki enflasyon artışının ne kadarı dünyadaki gelişmelerden, ne kadarı Türkiye’nin uyguladığı para politikasından kaynaklanmış olabilir?

Küresel enflasyonun yaklaşık 4 puan yükseldiği bir yılda Türkiye’de enflasyon 60 puandan fazla yükselmiş. Buna göre, basit bir hesaplama Türkiye’deki enfl asyonun yüzde 93’ünün kendi uyguladığı politikaların bir sonucu olduğunu, kendi ürünü olduğunu son derece açık bir şekilde gösteriyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin