Harcadıkça harcamış; 17 yıllık toplam örtülü ödenek kullanımı 16.5 milyar TL

2019 yılı bütçe rakamları açıklandı. Resmi verilere göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen aralık ayında 245 milyon 992 bin TL örtülü ödenek harcaması yapmış. Söz konusu rakamla, 105 bin 848 kişiye asgari ücret ödenebildiğini biliyor muydunuz? Ve bu kadar paranın nereye, nasıl harcandığını kimse bilmiyor.

Sözcü gazetesinden Çiğdem Toker’in, Erdoğan’ın örtülü ödenek rakamlarına ilişkin kaleme aldığı yazıda ilginç detaylar var. İşte o yazıdan ilgili bölümler; “Örtülü ödenek ya da bütçedeki adıyla “gizli hizmet gideri”, yüksek “milli menfaatler”e harcansın diye konulmuş kapalı bir bütçe ödeneği. Bu ödenek şeffaf değil. Hesap vermeme keyfiyeti, kanunla güvence altına alınmış. 2019 yılı bütçe rakamları açıklandı. Resmi verilere göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen aralık ayında 245 milyon 992 bin TL örtülü ödenek harcaması yapmış. Bu rakam asgari ücretle (2.324 TL) çalışan 105 bin 848 vatandaşa ödenen aylık toplamına karşılık geliyor. Başka bir deyişle, fabrikalarda, dükkanlarda işçi, kalfa, çırak olarak üretime katkıda bulunduktan sonra, bir ay boyunca kendisini ve evini geçindirmek zorunda olan 105 bin 848 vatandaşın ücret toplamı kadar bir bütçe ödeneği, ne olduğunu bilmediğimiz milli menfaatler için harcanmış. Erdoğan’ın aralık ayı örtülü ödenek harcamasının, tek bir asgari ücretli açısından anlamı ise 9 bin yılda alınacak toplam rakama yakın olması.

7 MİLYAR DOLAR

Geçen yıl örtülü ödenek bilançolarını açıkladığım bir yazımda okurların önerisi üzerine, toplam harcamaları yıllar itibarıyla ortalama döviz kuru üzerinden de hesaplayıp paylaşmıştık. 2019 yılı rakamları da belli olduğuna göre, AKP’nin ilk bütçeyi yaptığı 2003 yılından itibaren örtülü ödenek tablosunu, resmi veriler üzerinden güncelleyebiliriz.
Tabloyu sunmadan önce temel bilgi:

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre 2019 yılında 12 aylık örtülü ödenek harcaması: 2 milyar 73 milyon 435 bin TL. Böylece 2019 yılıyla birlikte, 2003-2019 dönemi TL bazında örtülü ödenek harcamaları toplam 16.5 milyar TL’nin üzerine çıktı. Ancak yıllık döviz kurundaki değişimi dikkate alarak yıllar itibarıyla yapılan hesaplamada örtülü ödenek, ABD Doları üzerinden 6.9 milyar doları geçiyor. Bu da başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemini içine alan 17 yıl boyunca Erdoğan dönemi örtülü ödenek harcamasının dolar bazında 40 milyar TL’yi aştığını ortaya koyuyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin