‘Harbiyeli Anneleri’ Meclis’in önünde gözaltına alındı: “Anneleri ayırmak ülkemize en büyük kötülüktür”

15 Temmuz sonrası hukuksuz şekilde tutuklanarak hapse atılan askeri okul öğrencilerinin annelerinin hak arama çabaları devam ediyor.

Darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla yargılanan ve müebbet hapis cezası alan askeri okul öğrencilerinin anneleri, Meclis’in önünde seslerini duyurmak istedi. Fakat anneler tartaklanarak gözaltına alındı.

Yaşananlara tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “TBMM’nin kapıları bugün adalet arayan Harbiyeli annelerine kapatıldı. Anneleri, ‘Cumartesi Anneleri, Diyarbakır Anneleri, askeri öğrencilerin anneleri’ diye ayırmak, ülkemize yapılacak en büyük kötülüktür. TBMM Saray’ın değil, annelerin, milletin sesi olmalıdır!” ifadelerini kullandı.

Bugün Harbiyeli öğrencilerin anneleri ile yaklaşık yedi aydır kayıp olan Mustafa Yılmaz’ın annesi, Meclis’in Dikmen Kapısı önünde basın açıklaması için bir araya geldi.

Annelere Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Cihangir İslam de destek verdi.

Gergerlioğlu, annelerin eylemini sosyal medya hesabından da paylaştı.

Harbiyeli Anneler’in çocuklarının durumunu ve taleplerini anlattığı sırada yapılan eylemin yasal olmadığını belirten polisler, eylemi engellemeye çalıştı. Duruma tepki gösteren vekiller, Meclis önünde herhangi bir yurttaşla görüşme yapabileceklerini belirterek, ailelerle görüşmeye devam etti.

“Çocuklarımız haksız yere suçlanıyor”

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, annelerden Melek Çetinkaya, 19 yaşındaki askeri öğrencilerin müebbet hapis cezası aldığını ve hukuksuz yere yüzlerce kişinin cezaevinde tutulduğunu belirtti. Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızın 15 Temmuz’dan sonra ‘kahraman askerler’ diye haberleri yapıldı. Çocuklarımızın balistikleri alındı, ateş etmedikleri ve kimseyi öldürmedikleri ortada olmasına rağmen, 15 Temmuz askeri darbesi askeri öğrencilerin ve on beş günlük erlerin üzerine yıkılmaya çalışılıyor.

“Biz 3 yıldır Meclis’teyiz. Bütün milletvekillerine anlatıyoruz. Fakat bir türlü çözüm bulunamadı. Biz çocuklarımızın özgürlüğünü talep ediyoruz. Birliğinden hiç çıkmamış olan erler, daha askere o gün gitmiş çocuklar müebbet aldılar.”

Furkan Vakfı gönüllüsü bir anne de Harbiyeli Annelere destek için gelmişti, O da polisler tarafından gözaltına alındı.

Anneler tartaklandı

SP’li vekil Cihangir İslam ise, CHP, HDP ve SP olarak konuyla ilgilendiklerini ancak asıl AKP ve MHP’nin bu durumla ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

İslam konuştuğu sırada polisler, anneler ve vekilleri alandan uzaklaştırmaya çalıştı Bu sırada çıkan arbedede polis, 12 anneyi tartaklayarak gözaltına aldı. Annelerin gözaltına alınmasına İslam ve Gergerlioğlu tepki gösterdi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu gözaltı görüntülerinin Türkiye’de hukuk ve demokrasinin ayaklar altına alındığının göstergesi olduğunu söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin