Hamza Yerlikaya diploma sahteciliğinden yargılanmış

Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın sahte lise diplomasıyla üniversiteye kayıt yaptırmaktan 1999 yılında yargılandığı ortaya çıktı.

Mahkemede ortaokul mezunu olduğunu, lise diplomasının bir genç tarafından kendisine getirildiğini belirten Hamza Yerlikaya’nın, bu diplomayla Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kayıt yaptırdığı ifade ediliyor. Yerlikaya, sahte diplomayla üniversiteye kayıt yaptırdığı suçlamasıyla 8 yıl hapis cezasıyla yargılanmış. Mahkemenin sonucuyla ilgili bilgiye ise ulaşılamadı.

O tarihli Türkiye Gazetesi arşivinde yer alan haberinde şu ifadelere yer verildi.

“Yerlikaya’nın, üniversiteye sahte lise diplomasıyla kayıt yaptırarak “resmi belgede sahtecilik yaptığı” iddiasıyla 8 yıla kadar ağır hapis istemiyle hakkında açılan davada yargılanmasına da devam edildi. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasına, Yerlikaya ile avukatı Özdemir Özok katıldı.

‘Tanımadığım genç bana lise diploması sağladı!’

Yerlikaya, savunmasında ortaokul mezunu olduğunu belirterek, 1995-1996 yıllarında tanıdığı genç bir şahsın, kendisine lise diplomasını sağladığını öne sürdü. Diploma ile Gazi Üniversitesi’ne kayıt yaptırdığını anlatan Yerlikaya, genç sahsı tanımadığını ve diploma için herhangi bir para ödemediğini de öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Mustafa Batu, Yerlikaya’nın nüfus ve sabıka kayıtlarının geldiğini bildirdi. Başkan Batu, diploma aslının Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan istenmesine, bilirkişi incelemesi konusunun sonra düşünülmesine karar verildiğini belirterek, duruşmanın ertelendiğini açıkladı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin