ABD’de gözaltına alınan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ‘Zarrab’a yardımdan’ tutuklandı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Reza Zarrab davası kapsamında ABD’de gözaltına alındı. Reuters, Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, ABD’de tutuklu olan İranlı iş adamı Reza Zarrab (Rıza Sarraf) ile olan ilişkisi sebebiyle suçladığını ve New York’ta tutuklandığını duyurdu. Konuyla ilgili resmi twitter hesabından açıklama yapan ABD Adalet Bakanlığı, Atilla’nın ‘Zarrab’a yardımdan tutuklandığını teyit etti.

Hürriyet’in New York Temsilcisi Razi Canikligil, Atilla’nın 23 Mart’ta gözaltına alındığını ve bugün tutuklanarak Zarrab ile aynı cezaevine konulduğunu açıklandı.

Bloomberg’in duyurduğu habere göre Atilla, Zarrab soruşturması kapsamında sorgulanacak. Atilla’nın, ABD’nin İran yaptırımlarının kırılmasına dönük adımlar atmakla suçlandığı belirtiliyor.

İran asıllı Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’la işbirliği yapmakla suçlandığı kaydedilen Atilla’nın, kara para aklama, dolandırıcılık ve İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlanan Zarrab’a İran’la para transferini sağlamaya yardımcı olduğu iddia ediliyor.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin