Haliç Üniversitesi’nden Erol Mütercimler’e soruşturma!

Haliç Üniversitesi, katıldığı bir televizyon programında imam hatiplilere yönelik sözleri dolayısıyla akademisyen Erol Mütercimler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Haliç Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Konu ile ilgili Yüksek Öğretim Kurumları Yönetici Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği kapsamında soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Haliç Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

”07 Eylül 2020 tarihinde bir televizyon programına katılan Dr. Öğr. Üyesi Erol Mütercimler’ in “İmam Hatip Liseleri” ile ilgili yaptığı konuşma Üniversitemiz görüş ve fikirlerini yansıtmamaktadır.

Üniversitemiz nezdinde İmam Hatip Liseleri birçok başarılı Devlet Adamı, Siyasetçi, Din Adamı, İş İnsanı, Akademisyen ve Kamu Görevlisi yetiştirmiş güzide ve saygın bir eğitim kurumumuzdur. Konu ile ilgili Yüksek Öğretim Kurumları Yönetici Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği kapsamında soruşturma başlatılmıştır.”

EROL MÜTERCİMLER NE DEMİŞTİ?

Akademisyen-yazar Erol Mütercimler, Haber Global’de katıldığı ve tarikatların tartışıldığı bir program sırasında, yazar Müfid Yüksel ile girdiği tartışmada, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekâr, cinsi sapık, ahlaksız” ifadelerini kullanmıştı.

RTÜK bir açıklama yayınlayarak Erol Mütercimler’in sözleri nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurmuş, ardından Milli Eğitim Bakanlığı da Erol Mütercimler hakkında yasal süreç başlattıklarını açıklamıştı.

Mütercimler ise, “Yayınlanmış bölümü dinleyip kalbi kırılan, üzdüğüm tüm imam hatip lisesi mezunları ve şu andaki öğrencilerden çok özür diliyorum” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin