Matthew Kasırgası’nda Haiti’te 108 kişi öldü, Amerika’da milyonlar yollarda [GALERİ]

Matthew Kasırgası- Haiti

Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası Matthew’un, Haiti’den sonra ABD’nin Florida eyaletini doğrudan vurabileceği açıklandı. Haitili yetkililer, ülkeyi vuran Matthew Kasırgası nedeniyle ülkede 108 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. ABD’nin doğusunda ilerleyen kasırga nedeniyle Florida eyaletinde yaklaşık 2 milyon kişiye evlerini terk etmeleri çağrısı yapıldı.

OBAMA: TAHLİYE VARSA CİDDİYE ALIN

Florida Valisi Rick Scott, kasırganın eyaleti doğrudan vurabileceğini ve herkesin hazır olması gerektiğini söyledi. Scott “Eğer Matthew Florida’yı doğrudan vurursa felaketle sonuçlanabilir. Hazır olmalısınız” dedi. ABD’li yetkililer Florida, Georgia ve Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinin sahil kentlerinin boşaltılması uyarısında bulunuyor.

ABD Başkanı Barack Obama da “Kentinizde tahliye emri varsa ciddiye almalısınız” yönünde açıklama yaptı.

HAİTİ’DE 108 KİŞİ ÖLDÜ, SEÇİMLER İPTAL EDİLDİ
Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Haiti’de ise binlerce kişi evsiz kaldı, en az 108 kişi hayatını kaybetti.Kasırga nedeniyle, Haiti’de Pazar günü yapılması planlanan başkanlık seçimleri de ertelendi. Fırtınanın hızı zaman zaman saatte 230 kilometreye ulaştı. Ancak yetkililer hasarın gerçek boyutunun kasırganın bölgeyi tamamen terk etmesinin ardından anlaşılacağı uyarısında bulundu.

Haiti’nin Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Mourad Wahba, en az 10 bin kişinin kurulan barınaklara sığındığını, hastanelerin yaralılarla dolup taştığını belirtti. Kasırga, komşu ülkeler Dominik Cumhuriyeti ve Küba’da da etkili oldu. Dominik Cumhuriyeti’nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti.

AMERİKA’DA MİLYONLAR YOLLARA DÖKÜLDÜ
Florida Valisi Rick Scott, eyaletin tarihindeki en büyük tahliyeyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.Güney Carolina Valisi Nikki Haley de kıyı bölgelerde yaşayan 250 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı. Halka en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoğu yapmaları söylendi. Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi. ABD ordusu da bölgeye ek asker ve 9 helikopter gönderildiğini açıkladı. Matthew’un 2005’teki Wilma kasırgasından sonra bölgeyi vuran en büyük kasırga olabileceği belirtiliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin