Hafızanız zayıflıyorsa bunları yapmayın!

Yaşanan psikolojik süreçler hafıza sorunlarını beraberinde getiriyor. Hayatınızdaki bazı alışkanlıklar da bu problemi derinleştiriyor. Yapılan araştırmalar özellikle sigara içen orta yaş grubundakilerin bunama riskinin içmeyenlere oranla, yüzde 70 daha fazla olduğunu gösteriyor. Britain’s Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry isimli tıp dergisinde yer alan ve yaşları 46 ile 70 arasında değişen 11 bin kişinin incelendiği çalışmada, sigara içen ve yüksek kan basıncı ya da şeker hastalığı olanlarda bunama oluşma riskinin artığı görüldü. 55 yaşın altındaki sigara içenlerde risk içmeyenlere göre 5 kat artarken, 46-76 yaş arasındaki sigara tiryakilerinde kronik hafıza kaybı gelişme riski yüzde 70 daha fazla olduğu görüldü. Araştırmacılar, şeker hastalarında bunama gelişme riskinin ise 3 kattan daha fazla olduğunu kayda geçirdi.

Sigarayı bırakmak başta olmak üzere kitap okuma, yazma ya da hafıza oyunları oynama gibi günlük aktivitelerle beyni düzenli olarak harekete geçirerek, bunama saldırısını önleyebilirsiz. Bunun dışında yaşam tarzınızdaki bazı değişiklikler yapmalısınız!

Kötü beslenmeyin: Beyninizin yakıta, özellikle glikoza ihtiyacı vardır. Eğer beslenmenizi kısıtlarsanız, beyin gücünüzde azalma olacaktır. Aç ya da aşırı yorgun olduğunuzda, yoğun ve belirsiz duygular hissedersiniz.

Herpes: Alzheimer, felç ya da depresyon gibi çeşitli sağlık koşullarından ya da bozukluklarından biri olan Herpes, gerçek bir hafıza öldürücüdür. Belki iş arkadaşınızın ismini, evinizin anahtarlarını unutmanıza yol açmaz. Ancak herpes simplex encephalitis olarak bilinen enfeksiyon, şekli ciddi hafıza kaybına sebep olmaktadır.

Hipnoz: Hipnoz altında yapılan şeyler unutulabilir. Bu olağanüstü olayda, her ne kadar etkisi geçici de olsa hipnoz sonrası amnezi aşaması kaçınılmazdır. Bu aşamada geçmişe dair bazı olayları tamamen veya kısmen unutabilirsiniz.

Stres: Araştırmalar, yaşanan stresli olayların hafızayı bastırdığını ortaya koymaktadır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin