Hafıza geliştirmek için de teknik lazım!

Hafıza gücü, çocukların okul başarısını, yetişkinlerin ise iş yaşamını etkileyen önemli bir etkendir. Bu becerinin hem çocuklar hem de erişkinlerin sosyal yaşamını da etkilediği bilinen bir gerçek. Zira ne kadar güçlü hafıza o kadar başarılı ilişki demek. Peki özellikle gördüklerinizi akılda tutmak için neler yapılabilir bunun özel teknikleri var mı? Soruya uzmanların cevabı; Evet… Görsel ve işitsel hafıza geliştirme tekniklerini denemenizde fayda var.

Görselleri akılda tutmak: Görsel hafızanızı geliştirmenin en iyi yolu beyninize spor-egzersiz yaptırmanızdır. Oyunlar, bu konuda oldukça etkilidir.

Yüzleri akılda tutmak: Sadece 1 kez gördüğünüz bir insanı ertesi gün farklı bir ortamda gördüğünüzde hatırlayamıyorsanız ilk görüşmenizde eksiklikler var demektir. Bu eksiklik, dikkatsizlikten ve amaçsızlıktan kaynaklanabilir. Bir insanın yüzünü hatırlayabilmenizi kolaylaştıracak en önemli etken onunla neden ilgilendiğinizdir. Sizin için çok önemli biri değilse aklınızdan çıkması da muhtemeldir. Dolayısıyla, gördüğünüz kişileri zihninizde bir yere koyarak görsel hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Veya insanların yüzüne dikkatli ve detaylı bakmayı deneyin. Büyük kulak, şirin burun, dolgun dudak, renkli göz, açık alın, sivri çene detayları görürseniz bir daha o yüzü unutmanız zorlaşır.

İsimleri akılda tutmak: İsimlerin sözel hafıza ile ilgisi olduğu kadar görsel hafıza ile de ilgisi vardır. Bir insanın ismi kafanızda hiçbir görüntü canlandırmıyorsa bile kağıt üzerinde yazılış biçimi aklınıza gelecektir. Dolayısıyla sözcüğü görsele dönüştürmüş olacaksınız ama bu zayıf bir yöntemdir.

Mekânları akılda tutmak: Otoparklarda arabanızı aradığınız oldu mu? Bir çok kez başınıza gelen bu ve benzeri durumları aşmak için önceden hafızanıza aldığınız mekanlarla ilişkilendirme yapabilirsiniz. Görsel hafızası iyi olanlar bu konuda oldukça beceriklidir. Satranç biliyorsanız taşların hamlelerine göre yer belirlemeyi deneyin.

Görsel hafıza nedir? İşitsel hafıza nedir?

Görsel hafıza, herhangi bir bilgiyi kelimelerle ifade edilebilecek şekilde belleğe kaydetme ve gerektiğinde geri çağırma becerisi olarak tanımlanıyor. Bu sebeple görsel hafızaya fotoğrafik hafıza da deniliyor. İşitsel hafıza ise, sesleri ve birbirini takip eden sesli yönergeleri belleğe alıp anında veya gerektiğinde geri çağırabilme becerisi. İşitsel hafızayı geliştirmek için komutları takip edebileceğiniz zeka oyunları oynamayı ihmal etmeyin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin