Hac ibadetine ‘keyfi’ tasarruf!

Tr724 ÖZEL | İLKER DOĞAN

Türkiye’de haklarında soruşturma bile olmayan binlerce insanın hac ibadetini yapmasına ‘idari tasarruf’la engel olunuyor. Yıllardır hac için bekleyen E.K’da bunlardan biri. Bu yıl kur’a ona da çıktı ancak hakkında hiçbirşey olmamasına rağmen pasaportunu alamadığı için hacca gidemiyor.

Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklar insanların dini hayatlarına, ibadetlerine kadar uzandı. KHK mağduru binlerce insanın, farz olan hac ibadetini yapması hukuki dayanaktan yoksun gerekçeler ve keyfi uygulamalarla engelleniyor.

Onlardan biri de E.K. Hac başvurusunu yıllar önce yapan E.K., 15 Temmuz sonrası hiçbir gerekçe gösterilmeksizin Vergi Dairesi’ndeki işinden atılıyor. E.K.’nın pasaportu da yine ‘açıklama’ bile yapılmaksızın gerekçesiz iptal ediliyor. E.K., yıllardır beklediği haberi bu yıl alıyor. Hac çekilişinde onun da adı çıkıyor. Bunun üzerine pasaportunun iadesi için emniyete giden E.K., ‘idari tasarruf’ denilerek olumsuz cevap alıyor. E.K., “5 yıldır hac için bekliyorum. Bu yıl çıktı ancak maalesef hakkımda hiç bir şey olmamasına rağmen farz ibadetimi yapmam engelleniyor. Bu yıl gidemezsen yeniden kur’ayı beklemem gerekecek. Belki bir beş sene daha beklemek zorunda kalacağım.” ifadelerini kullanıyor. E.K. bu konuda yalnız değil. Onun gibi binlercesinin hac ibadetini yapması hukuki dayanaktan yoksun gerekçelerle engelleniyor.

AYRILAN KONTENJAN 80 BİN KİŞİ

Bu yılki kur’aya, kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 2 milyon 213 bin 835 kişi katıldı. Kura sonucunda 80 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Ancak asıl listede yer alan binlerce aday, pasaportlarını alamadığı için hacca gidemiyor. Bu nedenle bu yıl yedek listeden çok sayıda aday çağrıldı. Ancak onlar da aynı sorunu yaşıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin