Hablemitoğlu suikastı soruşturması: Gözaltındaki 8 şüpheliden 4’ü serbest bırakıldı

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun evinin önünde katledilmesine ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 8 şüpheliden 4’ü serbest bırakıldı. Diğer 4 kişinin ise gözaltı süreleri uzatıldı.

Ankara’da evinin önünde düzenlenen suikast nedeniyle 18 Aralık 2002’de hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu davası kapsamındaki ikinci dalga operasyonda 8 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan emekli askerlerden Bülent Kutsal, Altan Bora, Osman Tuncer ve Tan Dervişoğlu, çıkarıldığı mahkemece yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldı.

Emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli Astsubay Kamil Metin, Memiş Aytekin’in ise gözaltı süreleri uzatıldı.

NE OLMUŞTU?

Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır, 27 Ocak 2022’de, MİT tarafından Ukrayna’da Türkiye’ye getirilmişti. Bozkır, 8 Şubat’ta ‘örgüt üyeliği’ ve ‘tasarlayarak öldürme’ suçlarından tutuklanmıştı.

Bozkır ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle 6 kişi, 3 Şubat’ta gözaltına alınmış ve şüphelilerden 3’ü ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken, 2’si 15 Şubat’ta tutuklanmıştı. 1 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin