Haberlere ‘sahte’ mahkeme kararıyla erişim engeline ‘takipsizlik’

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in paylaşımlarına göre Diken ve Gazete Duvar’a gönderilen sahte erişim engeli kararlarıyla bazı haberler yayından kaldırılmaya çalışıldı. Yaman Akdeniz, “Asıl bomba ise Duvar’ın şikayetine istinaden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ‘TAKİPSİZLİK’ kararı verdi! Neymiş efendim, bahse konu kararın aslı yokmuş!!!! “Aslı olmadığı için resmi belgede sahtecilik” olmazmış diyerek soruşturmaya gerek görmemiş.” ifadelerini kullanıyor.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, haber sitelerine gönderilen sahte kararlarla ilgili detayları Twitter’da paylaştı. Şimdiye dek bu şekilde iki karar fark edildiğini aktaran Akdeniz, Gazete Duvar’a temmuz ayında tebliğ edilen karar hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ancak başsavcılığın takipsizlik kararı verdiğini belirtti. Diken’e eylül ayında gönderilen kararla ilgili de suç duyurusunda bulunulacak.

Gazete Duvar’a gönderilen karar 4 Haziran’da yayınlanan ‘Dayıdan yeğene dava: Süper asker ilacı ile dolandırıldık’ başlıklı haber, Diken’e gönderilen sahte kararsa 9 Ağustos 2019 tarihli ‘Keskin Holding’in 30 villası icra yoluyla satılacak’ başlıklı haberle ilgili.

Her iki sahte karar da Bakırköy 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nden ‘gönderilmiş’ ve ikisinde de hakim ismi ‘Esma Canıbeyaz Şengül’ olarak gözüküyor.

Prof. Akdeniz’in aktardığına göre Bakırköy Adliyesi’nde bu isimde bir hakim bulunmuyor. Belgelerdeki karar sayıları da aynı. Esma Canıbeyaz Şengül halen Gaziosmanpasa Sulh Ceza Hakimliği’nde görevli bir hakim. Sahte kararlarda ismi geçen katip de Gaziosmanpasa Sulh Ceza Hakimliği’nde görevli.

Diken’e gönderilen sahte kararın sahte tebligat zarfı da bulunuyor. Bu sahte zarfın üstündeki PTT takip numarası sorgulandığında gönderenin Gaziosmanpasa 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği olduğu anlaşılıyor. Fakat sahte zarf üstünde Bakırköy 2’nci Sulh Ceza Hakimliği yazıyor.

Gazete Duvar adına İstanbul Cumhuriyet Başsavclığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Bürosu’na yapılan suç duyurusunda başsavcılık, ‘bahse konu kararın aslı olmadığı için resmi belgede sahtecilik sayılamayacağını’ bildirip takipsizlik verdi.

Yaman Akdeniz, “Ortada çok ciddi bir SAHTEKARLIK söz konusu ve SAHTE kararlar haber sitelerine gönderilerek bazı haberlerin kaldırılması sağlanmaya çalışılıyor. Bu ve benzeri sahte kararlar kimlere gönderildi ve kaç haber kaldırıldı şu anda bilmiyoruz. Haber sitelerinin ve kamuoyunun bu sahtekarlıktan hem haberdar olması, hem konunun bilinmesi, hem de ilgili merciiler tarafından konunun soruşturulması dileği ile bu paylaşımları yapıyorum.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin