Haarlem’de Türk çiçekleri

Süs Bitkileri Tanıtım Grubu organizasyonu tarafından Hollanda’nın Haarlem şehri yakınındaki Vijfhuizen’da düzenlenen “IFTF-International Floricultural Trade Show 2016” süs bitkileri fuarında dünyanın çeşitli ülkelerinden pek çok çiçek ve bitki sergileniyor.

Bu yıl yedincisi düzenlenen fuarda değerlendirmelerde bulunan Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu “Süs Bitkileri tanıtım grubu olarak 17. yılımızda Hollanda’dayız. İlk zamanlar acaba burada nasıl yabancılarla tanışırız derken, bugün görüyorsunuz binlerce, yüzlerce kişiyle birlikte diyalogdayız. Gerek ithalatın artışıyla gerekse ihracattaki pozisyonumuzla ve üreticilerin artmasıyla dünya süs bitkileri sektörünün dikkatini çekti. Bugün bakıldığında büyük bağlantılar yapıldı. Artık ülkemiz katma değerli ihracat yapmak zorunda. Her şey Türkiye’de üretilen ve bunları sergilemek zorundayız. Burada görüyoruz ki bir çok yurttaş da dünyadan herkesle bunları paylaşarak vazifemizi yaptığımıza inanıyorum.” dedi.

Hollanda çiçekçilik sektörü 200-300 yıllık bir geçmişe sahipken Türkiye’deki sektörün sadece 20 yıllık bir tarihi olduğunun altını çizen Osman Bağdatlıoğlu, şu bilgileri verdi: “Katıldığımız bu fuarda çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Türkiye’de halihazırda botanik Expo’nun, çevreyle ilgili Expo’nun yüzlerce, binlerce katılımcılının olduğu Türkiye’de olması bile yabancılara sürpriz geliyor. Bunu başardık. Artık Türkiye çevreyi konuşuyor, artık çiçeği konuşuyor, barışı konuşuyor. Expo’nun anlamı da bu. Burada bütün insanlarla olmamızın alamı, değeri de bu, bu bize mutluluk veriyor. Çiçek barıştır, sevgidir. Bunları koyduğunuz zaman gerçekten vazifemizi yapmış hissediyoruz.”

Kokteyle katılan Uluslararası Bitki Üreticileri Derneği (AIPH) Genel Sekreteri Tim Briercliffe ise “Pek çok ülke de bu fuara katılımını bildiriyor ve bu da fuarı gerçek anlamda uluslararası kılıyor. Bu tür fuarlar Türk çiçekçiliğinin tanıtılması açısından çok büyük bir fırsat sunmaktadır. Türkiye bu sektörde gelişen bir ülke. Sektörün büyük ülkeleri sendelerken Türkiye yeni pazarlar ve ürünler tanımlamada fırsatları değerlendiriyor.” yorumunda bulundu.

MURAT KANİ, HAARLEM

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin