Güzel koku ile sıkıntılarını hafiflet!

Güzel koku ile ruh hali arasında bir ilişki var mıdır? Bahar ayları neden daha bir farklı sevilir? Bu sorulara herkesin farklı cevapları olsa da ortak nokta çiçekler ve tabiata yayılan kokudur. Bitkilerin ruha ferahlık veren bu mucizevi etkisi, aslında binlerce yıldır tedavi metodu olarak kullanıyor. Tam 6 bin yıl önce, aromatik kokuların insan üzerindeki pozitif etkisinin tıp alanında kullanıldığı biliniyor. Eski Çin, Hint ve Yunan uygarlıkları, tarihte bilinen ilk aromaterapi tekniklerini keşfeden milletler. Son yıllarda bitkisel tedavilerin tekrar rağbet görmesiyle birlikte, kokunun kullanımı da arttı.

Beyin kokuları unutmuyor

Kokular, duygular üzerinde tahmin ettiğinizden daha fazla etkili. İnsan ruhuna dinginlik veren kokular, beyinde endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırıyor. Dolayısıyla psikoloji ile güzel kokular arasında ciddi bir bağlantı var. Ayrıca, koku ile hafıza arasında da bir ilişki var. İnsan beyni, kokuları da hafızasına alıyor. Mesela ciddi bir travma yaşadınız, o travmaya ait bir kokuyu yıllar sonra tekrar duyduğunuzda o gün yaşadıklarınız aklınıza geliyor. Bir trafik kazasına ait lastik kokusu ya da benzin kokusu sizi o güne götürebiliyor.

Alışveriş merkezlerindeki ünlü giyim markaları, kokular üzerine ciddi bir şekilde yatırım yapıyor. Markalar, bu konuda koku üzerine araştırmalar yapan firmalardan profesyonel destek alıyor. Pek çok markanın kendine has kokusu var. Alışveriş yapmak için mağazaya girdiğinizde ortamdaki koku sizi gevşetiyor ve farkında olmadan sizi ürün almaya daha meyilli bir hale getiriyor!

Mutluluk hormonu salgılatıyor

Gül, yasemin ve portakala ait ucucu yağlar, beyinde mutluluk hormonu salgılatıyor. Özellikle gül yağı Osmanlı döneminde sıkça kullanılan en önemli ucucu yağlardan biriydi. Hafakan denilen yürek sıkıntılarında ferahlatıcı ve rahatlatıcı yönünden faydalanılıyordu.

Peki, hangi aromatik bitkinin insan ruhu üzerinde nasıl bir olumlu tesiri var?

– Andıç, mimoza, karanfil, defne ve yasemin, size daha sağlıklı düşünmeniz noktasında faydalı olacaktır.

Psikoterapistler sandal ağacı ve lavantayı fobilere karşı tavsiye ediyor.

Lavanta ve bergamot otu, sakinleştirici etkiye sahip. Öfke kontrolünde kullanılıyor.

* Eğer unutkanlık ve dalgınlıktan şikayet ediyorsanız zencefil, biberiye, fesleğen, limon ve greyfurt konsantrasyonunuzu artıracaktır.

* Limon, sandal ağacı, mandalina ve lavanta, uyku problemi yaşayanlara iyi geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin