Gurbetçilerin milli takım karnesi zayıf

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Fenerbahçe’nin genç yıldızı Ferdi Kadıoğlu, yılan hikayesine dönen milli takım tercihinde nihayet kararını verdi. Hollanda ve Türkiye arasında seçim yapan Kadıoğlu’nun tercihi A Milli Takım oldu. Annesinin vatandaşlığından dolayı Kanada’yı da seçme hakkı bulunan Ferdi, bu ihtimali dikkate almadı. Milli Takım için Avrupa’da doğan gurbetçiler iyi bir kaynak oldu. Ancak gurbetçi oyunculardan yeterli verim aldığımızı söylemek mümkün değil.

İLYAS TÜFEKÇİ VE ERDAL KESER

Özellikle Almanya’da doğan Türk gençlerinin 1990’lı yıllarda ilk hedefi Türkiye oldu. İlyas Tüfekçi ve Erdal Keser, Almanya’da futbola başlayan isimlerdi. Erdal Keser Dortmund, İlyas Tüfekçi Stuttgart’ta adını duyurdu. Milli tercihini Türkiye’den yana kullanan her isim kariyerinin önemli bir bölümünü ülkemizde sürdürdü. 2000’li yıllarda sahneye Yıldıray Baştürk çıktı. Bayer Leverkusen formasıyla, Bundesliga’nın en iyi orta sahalarından biri olan Yıldıray, milli tercihini Almanya tarafının ısrarına rağmen Türkiye oldu. Yıldıray’ın izinden Altıntop kardeşler Halil ve Hamit ile Borussia Dortmund’da genç yaşında parlayan Nuri Şahin gitti. Alman milli takımında rahatlıkla oynayacak bu isimler, doğdukları değil köklerinin geldiği ülkeyi tercih etti.

VATANSEVERLİK Mİ?

Avrupa’da doğup, milli tercihini Türkiye’den yana kullanmak ‘vatanseverliğin’ göstergesi oldu. Ya da öyle gösterildi. Kariyerini borçlu olduğu, ‘anadili’ doğduğu ülkenin dili olan, Türkçesi ‘Alamancı’ seviyesinde olan gençler, mevzu milli tercih olunca ‘milliyetçilik’ damarı kabardı. Bir Türk’ün, Türkiye varken bulunduğu ülkeyi seçmesi kabul edilir değildi. Doğduğu ülkenin milli forması tercihi en fazla Türk’ün olduğu Almanya değil, İsviçre’den geldi. Kubilay Türkyılmaz, tercihini İsviçre’den yana kullandı. O yıllarda Kubilay’ın bu tercihi ‘ülkesini satmakla’ eşdeğer görüldü. Türkiye’de Galatasaray formasını giymiş olmasına rağmen, milli tercihinden dolayı Kubilay hep ikinci planda kaldı. Kubilay’ın açtığı yoldan Yakın kardeşler Murat ve Hakan ile Eren Derdiyok ve Gökhan İnler gitti.

ALMANYA’NIN YILDIZ TÜRKLERİ

Almanya’dan yana tercihini ilk kullanan Mustafa Doğan olsa da akıllarda kalan Mesut Özil oldu. Elbette babası Türk, annesi Alman olan Mehmet Scholl’ü es geçmemek gerekir. Ancak babasının küçük yaşta terk ettiği Mehmet Scholl nazarımızda hep Alman kaldı. Mustafa Doğan’ın Almanya milli forma macerası sadece 2 maç sürdü. Mesut Özil’den sonra Serdar Taşçı, İlkay Gündoğan, Emre Can ve Kerem Demirbay tercih hakkında Almanya şıkkını doldurdu. Mesut ve İlkay’ın performansı kaçan balığın büyüklüğünü ortaya koydu. Ancak kariyerinde Dünya Kupası şampiyonluğu olan Mesut Özil, tercihini Türkiye’den yana yapmış olsaydı, kupada mücadele bile edememiş olacaktı.

RÖVANŞI HAKAN’LA ALDIK

Mesut ve İlkay’ı kaptırsak da Hakan Çalhanoğlu ile rövanş aldık. Bayer Leverkusen, Milan ve Inter formalarıyla başarılı maçlar çıkaran Hakan Çalhanoğlu’nun A Milli Takım kariyeri vasatın biraz üzerinde oldu. Kulüp başarını, milli formaya taşıdığını söylemek gerçekçi olmaz. 66 milli maçta 14 gol atan Hakan Çalhanoğlu’nun milli tercihini Almanya’dan yana kullanmış olsaydı, bu sayıya ulaşması pek mümkün değildi.

YUSUF DEMİR’İN TERCİHİ

Avusturya ve İsveç milli takımını tercih eden isimler de oldu. Ancak vasatın olduklarından pek dikkat çekmedi. Ümit Korkmaz, Veli Kavlak, Ramazan Özcan ve Yasin Pehlivan Avusturya’yı, Erkan Zengin, Jimmy Durmaz ve Kennedy Bakırcıoğlu İsveç’i tercih etti. Bu isimlerin çoğunun yolu Süper Lig’e düştü. Performansları vasatın altında olunca, milli tercihleri pek gündem olmadı. Barcelona’da kiralık oynayan Yusuf Demir’in milli tercihini Avusturya’dan yana kullanması, kaçan büyük balık kategorisinde bulunuyor.

FERDİ’NİN YOLU

Son dönemde Kenan Karaman, Kaan Ayhan, Emre Mor, Yunus Mallı tercihlerini Türkiye’den yana yaptı. Sonuç koca bir hüsran. Kenan Karaman ve Kaan Ayhan kadroya çağrılmaya devam ediyor. Kenan’ın performansının her maç sonrası eleştiri topladığını not edelim. Emre Mor, Euro 2016 milli kadrosuna Fatih Terim’in gayretleriyle kazandırıldı. Büyük yıldız adayı iken, büyük fiyasko oldu.

Ferdi Kadıoğlu listeye katılan son gurbetçi. 2018’den beri Fenerbahçe formasını giyen Kadıoğlu, Ümit Milli düzeyinde Hollanda için ter döktü. A milli takım için kararını Türkiye’den yana kullandı. Yetenek olarak Kenan, Emre ve Yunus’tan birkaç gömlek üstün olan Ferdi’nin milli takım performansı umarım hayal kırıklığı olmaz.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin