Güneysu yol yapım ihalesi Erdoğan’ın komşusuna verildi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Güneysu’ya yol yapım ihalesi 152.6 milyonluk bedelle Fora İnşaat’a verildi.

26 Mart’ta maskeli görevliler tarafından yapılan Kanal İstanbul ihalesinden bir gün sonra 27 Mart’ta, Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu için 152.6 milyon liralık yol ihalesi yapıldığı ortaya çıktı.

6 FİRMA ÖZEL OLARAK İHALEYE DAVET EDİLDİ

Sözcü’nün haberine göre, ihalede, yine yasadaki olağanüstü haller için öngörülen ancak AKP iktidarında istenen firmaya ihale dağıtmanın aracı haline gelen 21b maddesi kullanıldı. Bu maddeye dayanılarak ihale duyurusu yayınlanmadı. 6 firma özel olarak ihaleye davet edildi.

Trabzon’daki Ulaştırma Bakanlığı Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’nde yapılan ihalede 3 firma teklif sundu. Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlık sonunda ihale Fora İnşaat’a verildi.

İhalenin sözleşmesi 3 Nisan’da imzalandı. Sözleşmeye göre, yol inşaat çalışması koronavirüsü kısıtlamalarından etkilenmeden dün itibarıyla başladı. İnşaatın 1 Haziran 2022’de bitirilmesi öngörüldü.

SON 6 AYDA İKİ İHALE BİRDEN

“İyidere-Çayeli Ayrımı Güneysu İY, Güneysu-Başköy Yolu, ARS Merkez Mahallesi Yolu, ARS  ve Güneysu Ortaköy İY, ARS Toprak İşleri, Sanayi Yapıları, Köprü İşleri, Üstyapı ve Çeşitli İşler” başlıklı ihale, Fora İnşaat’ın bölgede son 6 ayda aldığı ikinci ihale oldu.

Fora İnşaat, 22 Kasım’da yapılan Rize Çayeli- Kaptanpaşa yolu ihalesine de özel olarak davet edilmişti. 127.6 milyon liralık ihale yine 21b usulüyle Fora İnşaat’a verilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu’daki ihalenin verildiği Fora İnşaat’ın merkezi, Erdoğan’ın İstanbul Bulgurlu’daki evine komşu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin