Günde 8 kez parmakları delinen şeker hastası çocuklar: “Sensör gelsin acım dinsin”

Şeker hastası olan çocuklar, şeker ölçümü için gerekli olan sensörün devlet tarafından karşılanmasını istiyor. Sensör olmayınca günde 8 kez parmakları delinen çocuklar sosyal medyada farkındalık kampanyası başlattı.

#SensörGelsinAcımDinsin diyen çocuklardan 9 yaşındaki Zehra 2,5 yıldır tip 1 diyabetli olduğunu ve sağlıklı kalmak için günde 8 kez parmaklarının delindiğini belirtti. “Sensör gelsin acım dinsin.” dedi.

Tip 1 diyabet hastası çocuklar, kan şekerini ölçmek ve zamanında müdahale edebilmek için günde en az 8 kez parmaklarını delmek zorunda. Bu durumun önüne sensör sistemi ile geçebilmek mümkün. Tip 1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği, sensör sisteminin, devlet tarafından karşılanması için kampanya başlattı.

Mevcut durumda günde 8 kez parmaklarını delmek zorunda kalan çocuklar çıkan kan şekeri değerine göre de vücutlarının çeşitli yerlerinden yine iğne yoluyla insülin alıyorlar.

Ömür boyu sürecek bu hastalık çocukları, Tip 1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği çatısı altında buluşturdu. Dernek, “Sensör gelsin, acım dinsin” adı verilen bir kampanya başlattı.

Sensörün saç kılı şeklinde küçük bir sistemi var. Bu sistem, çocuğun vücuduna takılıyor ve kan şekeri acısız bir şekilde sürekli ölçülüyor.

Sensör sistemi, çocukların, kan şekerini ölçmek için parmaklarını delmek zorunda kalmasının önüne geçiyor.

Kampanya ile sistemin devlet tarafından karşılanması hedefleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin