Günay: Yüce Divan oylamasında iki taraf da fire verdi

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda suçlanan 4 bakanla ilgili Meclis’te yapılan oylamayı hatırlatan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “AK Parti’den bir grup Yüce Divan’a gitmeleri doğrultusunda oy verdi. Ama muhalefet de fire verdi.” dedi.

”ERDOĞAN KOMİSYON BAŞKANINI ARADI, TOPLANTI ERTELENDİ”

Halk TV yayınına katılan Ertuğrul Günay, “Komisyonun eğilimi vardı. Fakat bir erteleme oldu. O erteleme tam kararın komisyonda çıkacağı gün. O zaman başbakandı sanırım, Erdoğan komisyon başkanını aradı, komisyon başkanı bembeyaz bir yüzle gelip toplantıyı erteledi. O bir hafta içinde yeni birtakım girişimler oldu. Ali Bey (Ali Babacan) ‘sağı solu tehdit ettiler’ derken sanıyorum bunu söylemiş olabilir” diye konuştu.

Günay, bakanların Yüce Divan’a sevk edilmesiyle ilgili TBMM’de yapılan oylamada hem iktidarın hem de muhalefetin fire verdiğini söyledi:

“Benim gördüğüm şudur arkadaşlar: İki taraf da fire verdi oylamada. Komisyonun Yüce Divan’a sevk etmesi ya da etmemesi konusunda Genel Kurul’da oylama yapılırken Adalet ve Kalkınma Partisi’nden bir grup yukarının iradesine rağmen gitmeleri doğrultusunda oy verdi. Ama muhalefetin 3 partisi de fire verdi, gitmesinler diye oy verdi.”

Soru üzerine bazı isimleri bildiğini dile getiren Günay, isimleri açıklamayacağını belirtti.

”MUHALEFET YETERİ KADAR ETKİNLİK SERGİLEYEMEDİ”

Soruşturmalarla ilgili muhalefetin yeterli kadar etkili olmadığını ifade eden Günay, şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan, 17/25’in arkasından hatırladığıma göre 23 Nisan’a kadar Meclis’e gelmedi. Grupta konuştu, Meclis’e gelmedi. Bu konuyu savunmaya kalkanlar olunca Adalet ve Kalkınma Partisi’nin içinden ciddi bir çoğunluk dışarı çıktı. Bu savunmaya kalkanları dinlemedi. Uzadı zaman ve muhalefet bu konuyu, Meclis’te tartışma konusunda yeteri kadar etkinlik sergileyemedi. O zaman her 3 partinin yetkilisine söylemiştim. 3’ü de katiyen bizden olmadı dememişti. İki taraflı da fire verildi. Muhalefet birçok oylama topyekûn Meclis’te bulunamadı bile. Eski tutanaklara bakarsanız görürsünüz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin