Günah keçisi sizi beladan kurtarmaz

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Günah keçisi “suçsuz olduğu halde, üzerine başkalarının suçları yüklenen kişi ya da topluluğa verilen isimdir” ve eski bir Yahudi geleneğine dayanır.

Eski Ahit’teki Kefaret Günü ayinlerinde keçi sürüsü içinden iki erkek keçi seçilir, bunlardan biri kurban edilirdi. İsrail halkının o zamana kadar yaptığı bütün haksızlıkların, kötülüklerin, kısaca akla gelebilecek her türlü günahın yüklendiği, böylece insanları günahlarından arındıran diğer keçi ise ya çöle bırakılır ya da bir uçurumdan aşağı atılırdı. Suçsuz olduğu hâlde başkalarının suçu üzerine yüklenilen kişi ya da topluluğa günah keçisi deniyordu.

Bundan beş bin yıl önce insanlar, yaptığı her türlü ahlaksızlığı, günahı, kabahati, kötülüğü başka bir yere mesela bir keçiye yüklüyor ve onu uçurumdan atıp kendilerinin günahsız, pir ü pak bir hale geldiğini zannediyordu. Bu ilkel anlayış, günümüzde de aynıyla devam ediyor. 

Yeri geldiğinde insanlık bu kadar yol kat etti, ileri gitti diye övüne övüne gezindiğimiz bir zamanda, Türkiye’de yaşayan insanlar, günahlarını başka birilerine yükleyerek günahsız hale geldiklerini zannetmeyi sürdürüyor. Bir arpa boyu yol katedememiş bir insanlık var karşımızda. 

Göstere göstere iftiralara maruz kalışımıza mı yanalım, yoksa insanlığın binlerce yıl boyunca bir arpa boyu ilerlemeyişine mi yanalım bilemedim. 

Adam bunca zamandır Fenerbahçe’nin başkanı ve bu süre zarfında gösterebildiği kayda değer hiçbir başarı yok. Her sene on milyonlarca dolar para harcıyor, her sezon başı takımı yıkıp yeniden kuruyor ama hala şöhretli futbolcu alınca başarının geleceğini zannedecek kadar futbol cahili..  Dönüp kendi beceriksizliğini sorgulamak yerine  bütün faturayı yedi yıldır hunhar bir soykırıma maruz bırakılmış insanların üzerine boca edip bütün sorumluluktan kurtuluyor. Vay efendim falan maçın bilmem neresinde kendilerine bir haksızlık yapılmış! Oradan devlet yetkililerine sesleniyor: Vay bu günah keçisiyle en çok biz mücadele ettik. Dönüp de sezon başından beri nasıl kollandıklarını, kendi lehlerine yapılan sayısız hatayı zerre kadar anmıyor. 

Dönüp de aynaya asla bakmadan, hatalarından, günahlarından beceriksizliklerinden ders almadan başka birilerine suç yıkmak bu ülkenin geleneği oldu maalesef. Ortada ne kadar katil, sübyancı, hırsız, şikeci, mafya varsa fütünün kendilerine kumpas kurduğunu iddia ediyor. Adam beyaz kadın ticaretinden karga tulumba yakalanmış, bütün bunların fütünün tezgahı olduğunu höykürüyor. 

Ülkede siyasetinden, ticaretine, ekonomisinden, yargısına pisliğe bulaşmamış tek bir yer yok, tepeden tırnağa çamur içindeler bütün suçlamalar fütü üzerinden yürütülüyor. 

Söylenenleri şöyle uzaktan izlediğinizde zannediyorsunuz ki, memlekette cemaat haricinde suçu hatta küçücük kabahati olan bile hiç kimse yok. Herkes iyiliğin, erdemin, güzelliğin yeryüzündeki somutlaşmış hali ama ah şu cemaat her şeyi kötüleştiriyor. 

Mutlu olmanıza sebep oluyorsa tamam bizi günah keçisi yapın, lakin bunun size bir faydasının olmadığının farkına varın artık.

Yedi yıldır ülkede işlenmiş ne kadar günah varsa hepsini ona yüklediniz ve onu da uçurumdan attınız ama burnunuz pislikten, boynunuz çamurdan kurtulmuyor görün artık. Suçlarınızdan, kötülüklerinizden, yanlışlarınızdan arınma yerine kabahati başkasına yükleyerek kurtulacağınızı zannetmek sadece dertlerinizi arttırıyor ve daha çok arttıracak. Kötülükten nedamet edip, masumlara kendi suçunuzu yüklemekten vazgeçmedikçe felaha eremeyeceksiniz. 

Günah keçisinin sizi beladan kurtarmadığını anlamak için daha ne kadar batacaksınız?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Bu yazının elim deprem olmadan önce yazıldığını biliyorum. Ancak emin olun bu depremdeki yıkım ve ihmali de cemaate mal edeceklerine de eminim. Ne yapalım malzeme bu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin