Gün Matbaasından 20 Kişi Tutuklandı

28 Mart’ta Özgürlük Demokrasi ve Gün Matbaası’na yapılan baskında gözaltına alınanlardan 8’i “üye olmamakla birlikte örgüte yardımdan, 12’si “örgüt üyeliği ve örgüt propagandasından” tutuklandı.

8 Mart’ta polis baskınına uğrayan Gün Matbaacılık’ın gözaltına alınan 21 çalışanından 20’si adliye sevk edildi. Saat 16.21 itibariyle sevk edilenlerden 8’i “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” iddiasıyla, aralarında Gün Matbaası sahibi Kasım Zengin’in de olduğu 12 kişiyse “örgüt üyeliği ve propaganda” iddialarıyla tutuklandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ve Gün Matbaacılık’a el konulmasından sonra başlatılan soruşturma kapsamında 28 Mart’ta gözaltına alınan 23 kişinin emniyet işlemleri dün sona erdi. Soruşturma kapsamında gözaltında alınanlardan 20 kişi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne çıkartıldı.

Dosya üzerinde inceleme yapan savcılık, çalışanların tamamı hakkında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilerek tutuklandı.

Ne olmuştu?

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ve Gün Matbaası 28 Mart günü polis baskınına uğradı ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildiği iddia edildi.

Baskın sırasında ve sonrasında aralarında Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar, Yazıişleri Müdürü İshak Yasul, Gün Matbaası Sahibi Kasım Zengin’in de olduğu toplam 25 kişi gözaltına alındı. Daha sonraki gözaltılarla toplam sayı 33’e yükseldi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin