Gülen’i kaçırma davasında savcı: Talimatlar Türk Dışişleri’nden geliyordu!

Geçmişte eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in (sağda) iş ortağı olan Kian (sol), 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Fethullah Gülen’in ‘kaçırılması için’ ABD’den yasa dışı lobi faaliyetleri yürütmekle suçlanan İran vatandaşı Bijan Rafiekian’ın yargılandığı davada sona gelindi. Davanın bugünkü duruşmasına sanık avukatlarına sert çıkan Savcı Yardımcısı James Gillis’in açıklamaları damgasını vurdu. Gillis, “Bu projenin talimatları direkt olarak Türk Dışişleri Bakanı’ndan geliyordu.” diye konuştu. Geçmişte eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in iş ortağı olan Kian, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Fethullah Gülen’in kaçırılması davasında sona gelindi. Pazartesi günü dinlenen son tanıkların ardından, kapanış sunumları yapıldı ve dava jüriye teslim edildi. Davanın kapanış oturumuna savcılarla savunma avukatları arasındaki Michael Flynn tartışması damga vurdu. Savunma avukatları iddia makamının kapanış sunumundaki ‘şeffaflık’ vurgusunu eleştirerek, Kian’ın ortağı, Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in mahkemeye neden gelmediğini sordu. Kian’ın avukatı Mark MacDougall, savcılara “Eğer o kadar şeffafsak Flynn nerede?” dedi.

ALPTEKİN, KARİYERİNE YATIRIM YAPMAK İSTEDİ!

Savunma avukatı, işlerin bu aşamaya gelmesinden Ekim Alptekin’in sorumlu olduğunu iddia etti. “Alptekin, Türkiye’de iyi yerlere gelmek isteyen biri. Devlet kademelerinde tanıdıkları olan önemli biri olmak istiyor. Gülen ise önemli bir hedef. Alptekin bu projeyle kendi kariyerine yatırım yapmak istedi. Bijan ve Flynn’le bu nedenle kontak kurdu.” dedi.

KOMİK SAVUNMA, SALONU GÜLDÜRDÜ

Alptekin’e ödenen paranın komisyon ya da rüşvet değil ‘geri ödeme’ olduğunu savunan MacDougall, “Bijan faturalarını ödeyen biridir. Ekim ‘Bana borcun var’ dedi. O da ödedi. Kim gelip ‘Bana borcun var’ dese Bijan öder’” diye konuştu. MacDougall’ın bu sözleri mahkeme salonunda gülümsemelere neden oldu.

FLYNN’İN GELMESİNİ İSTİYORSANIZ ÇAĞIRSAYDINIZ!

Savcı yardımcısı James Gillis’in savunma avukatlarına cevabı ise sert oldu. “Eğer Michael Flynn’in mahkemeye gelmesini bu kadar istiyorlarsa savunma avukatları onu mahkemeye çağırabilirdi.” diyen Gillis, “Eğer talep etselerdi hakim Trenga, Michael Flynn’e gelip tanıklık yapması talimatını verebilirdi. İsteselerdi Flynn gelip şu kürsüye oturabilirdi. Bunu yapmadılar.” ifadelerini kullandı.

ROBERT AMSTERDAM’I KİM TANIR?

Türk hükümetinin Avukat Robert Amsterdam’la çalıştığını ABD devletine bildirirken Flynn Grubu’yla işbirliğini neden gizlediği sorusuna da değinen savcı, “Robert Amsterdam Texas’ta kimsenin tanımadığı bir avukattı. İnsanlar adını bile bilmiyordu. Mahkeme çağırdığımız tanıklar arasında bile ismini hala Anderson zannedenler vardı. Bu adamın ‘Gülen iade edilmeli’ demesiyle ABD ordusunun ünlü generali Michael Flynn’in demesi bir mi? Flynn aynı şeyi söylediğinde çok farklı bir mana ifade ediyordu. Türk hükümeti bu yüzden onunla ilişkisini gizli yürütmek istedi.” diye konuştu.

TALİMATLAR DİREKT TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN

Sanık Bijan Kian’ın Türk hükümetiyle yaptığı anlaşma hakkında en yakın arkadaşlarına dahi yalan söylediğini ifade eden Savcı Yardımcısı Gillis, “Bu projenin talimatları direkt olarak Türk Dışişleri Bakanı’ndan geliyordu.” diye konuştu. Ekim Alptekin’in konuyla ilgili mesajlarını tekrar jüriye gösteren Gillis, jüri üyelerinden ‘yabancı bir devletle yaptığı anlaşma gereği ABD devletini ve halkını kandıran’ Kian’ı yargılandığı iki davadan da suçlu bulmalarını’ istedi.

JÜRİ SALI GÜNÜ TOPLANACAK

Yedi kadın, beş erkek üyeden oluşan jüri, Salı günü karar görüşmeleri için yeniden toplanacak ve davayı kendi içinde tartışmaya başlayacak. Jürinin kararını vermesi için herhangi bir süre sınırı bulunmuyor. Virginia yasaları gereği kararın oy birliği ile alınması gerekiyor. Jüri üyeleri ‘Yasadışı lobicilik’ ve ‘ABD yasalarını çiğneme amacıyla iki veya daha fazla kişiyle komplo kurma’ suçlarından yargılanan Kian’ı bu suçlamaların ikisinden birden suçlu ya da suçsuz bulabileceği gibi, birinden suçlu birinden suçsuz da bulabilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin