Guatemala ordusu Honduraslı göçmenlere saldırdı

Honduras’tan Meksika’ya, ardından da ABD’ye ulaşmak isteyen en az 9 bin göçmene Guatemala ordusu göz yaşartıcı gaz ve copla saldırdı. Çıkan olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedildi.

Guatemala ordusu, Orta Amerika ülkesi Honduras’tan Meksika’ya, ardından da ABD’ye ulaşmak isteyen en az 9 bin göçmene saldırdı. Bölge basınında çıkan haberlere göre, Honduras’ın San Pedro Sula kentinden 13 Ocak’ta yola çıkan binlerce göçmen, Guatemala’nın Chiquimula şehrine bağlı Vado Ancho kasabasında, Guatemala ordusu tarafından durduruldu.

Guatemala ordusu, kontrol noktasından geçmeye çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gaz ve copla saldırdı, çok sayıda kişi yaralandı. Yoğun gazdan etkilenen göçmenler geri çekilmek zorunda kalırken, bölgedeki gerginlik aralıklarla devam ediyor.

Ulusal Göç Enstitüsü (INM), Guatemala’ya giriş yapan göçmenlerin sayısının 9 bini geçtiğini ve olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı. Öte yandan Meksika, göçmenlerin ‘yasa dışı geçişine’ izin vermeyeceğini duyurdu ve sınır bölgesinde güvenlik önlemlerini arttırma kararı aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin