Guaido: Venezuelalılar diktatörlük altında yaşıyor

Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido halkının ‘dikatörlük’ altında yaşadığını belirterek seçimlerin yenilenmesi çağrısını yineledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, BBC Mundo’ya röportaj veren Juan Guaido, görevinin özgür seçim için çağrı yapmak olduğunu ifade ederek, “Çünkü iktidarın istismarı sözkonusu ve diktatörlük altında yaşıyoruz. Venezuela’da ya Maduro rejimi altında otorite, baskı ve işkence altında yaşamayı kabul edeceğiz ya da halkımız için özgürlük, demokrasi ve refahı.” diye konuştu.

YAŞANAN OLAYLARDA 40 KİŞİ ÖLDÜ

Guaido, Maduro yönetiminin sokaklarda genç insanları öldürdüğünü de sözlerine ekledi.
Bu arada,, Birleşmiş Milletler (BM) en az 40 kişinin ülkede yaşanan çatışmalarda öldüğünü açıkladı. BM İnsan Hakları komisyonu sözcüsü Rupert Colville, 40 kişiden 26 kişinin hükümet yanlısı güçler tarafından vurulduğunu, beş kişinin ev baskınlarında öldüğü ve 11 kişinin de yağmalama sırasında hayatını kaybettiğini açıkladı.

GUADIO’YU 20’DEN FAZLA ÜLKE TANIDI

Geçen hafta kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido ABD’nin de aralarında bulunduğu 20’den fazla ülke tarafından devlet başkanı olarak tanındı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Rusya, Meksika, Türkiye ve Çin’den destek alıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin