Gözaltına alınan AKP’li Ömer Çelik’in polis akrabaları serbest bırakıldı; ‘ya sesini duyuramayan 1112 komiser!’

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in kuzeni Ömer Öztopal ve eşi, 12 Şubat’ta gerçekleştirilen komiserlik sınavı soruşturmasında gözaltına alındı. Ancak Ankara’dan bir elin devreye girmesi üzerine önce serbest bırakılan çift, diğer şüpheliler gibi açığa alınmayarak Adana’dan Ankara’ya tayin edildiği öne sürüldü.

Emniyet Genel Müdürlüğü iddialarla ilgili olarak ise “Bahse konu karı koca personelden birisi Haziran 2017 yılında Ankara’ya atanmış, eşinin de “eş mazereti” kapsamında rutin olarak aynı ile ataması yapılmış ve henüz yeni illerinde göreve başlamamışlardır” ifadesi kullanıldı.

Operasyona gerekçe yapılan bilirkişi raporu skandallarla doluydu

Çelik’in akrabaları ile birlikte 1112 komisere yönelik operasyona gerekçe gösterilen ‘bilirkişi raporunun’ ise skandallarla dolu olduğu ortaya çıkmıştı. ‘2010’daki komiser yardımcılığı’ sınavına yönelik bilirkişi raporunda, ‘soru çalma’ iddiasına kanıt olarak zor soruların çözülmüş olması gösterilmişti. Ayrıca doğru yapanlar için “aynı şıkta birleşmeleri imkansız” gibi mantıktan uzak bir ifade raporda yer almıştı.

26 Ocak 2017’de hazırlanan bilirkişi raporunda, ‘zor olarak değerlendirilen 8 sorunun adaylar tarafından çözülmesi ve aynı doğru şıkta birleşmelerinin imkansız olduğunu’ iddia edilmişti. Bilirkişi operasyona gerekçe olarak gösterdiği bir başka delil ise iptal edilen bir sorunun adaylar tarafından çözülmesi olmuştu.

[Bin 112 polise bu gerekçeyle operasyon yapılmış: ‘Zor soruları çözdüler; doğru şıkta birleştiler]

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin