Göçmenleri taşıyan tekne battı: En az 57 ölü

Afrika ülkesi Gambiya’dan yola çıkan ve 150 göçmeni taşıyan tekne Moritanya açıklarında battı. Edinilen bilgilere göre en az 57 kişi öldü. Tekneden kurtulmayı başaran 80’den fazla kişi korunmaya alındı.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) Twitter hesabından yapılan açıklamada, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 150 sığınmacıyı taşıyan teknenin batması sonucu en az 57 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. 83 sığınmacının bir kısmının kurtarıldığı bir kısmının da yüzerek sahile çıkmayı başardığı duyuruldu. Yapılan açıklamada teknenin yakıt deposunun da boş olduğu kaydedildi.

1 HAFTA ÖNCE GAMBİYA’DAN HAREKET ETMİŞLER

Atlas Okyanusu’nun Moritanya açıklarında meydana gelen faciadan kurtulmayı başaran sığınmacılar bir hafta önce Gambiya’dan hareket ettiklerini söylediler. Sığınmacılar önceki yıllarda Batı Afrika ülkelerinden yola çıkarak İspanya üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için bu rotayı daha sıklıkla kullanıyordu. IOM verilerine göre 2014-2018 yılları arasında 35 bin kişi bu rotayı kullanarak Gambiya’dan Avrupa’ya ulaşmaya çalıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin