Göç dalgası büyüyor; Esed gidecekti, Türkiye yaşanmaz hale geldi!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 24 Ağustos 2012’de katıldığı televizyon programında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ‘bir kaç haftalık’ ömür biçmişti. “Bu süreci artık yıllarla değil, aylarla veya haftalarla ifade etmek gerekir.” diyordu Davutoğlu. Sadece o da değil; Erdoğan da 5 Eylül 2012’deki konuşmasında, en kısa zamanda ‘Şam’daki Emevi Camii’nde namaz kılacaklarını’ söylemişti. Hâlâ kılacak! Yine aynı dönemde AKP’li bakan Egemen Bağış’a göre Türkiye, Suriye’yi 1 saatte ‘yerle bir’ edebilirdi! Dönemin Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar da, Beyaz TV’de katıldığı bir televizyon programında, “Üç saatte Şam’dayız!” diyordu.

Aradan 7 yıl geçti. Esed devril(e)medi aksine İran ve Rusya’nın da desteğiyle daha da güçlendi, Cumhurbaşkanı Şam’a gidemedi; ancak Türkiye’nin güney sınırı AKP’nin ‘temenniye, ranta ve kibre’ dayanan basiretsiz dış politikası nedeniyle yaşanmaz hale geldi. Suriye’de rejimin saldırıları nedeniyle İdlib’den kaçarak Türkiye sınırına gelenlerin sayısı sadece 5 günde 50 binden 120 bine çıktı. Yerleşecek mekan bulamayan çok sayıda Suriyeli, sınıra yakın yerlerdeki tarım arazilerine çadır kurmaya başladı.

AKP rejiminin ‘Esed’i devirme ve rant odaklı’ Suriye politikası tam anlamıyla yerle bir oldu. Esed yerinde duruyor ancak Türkiye’nin güney sınırı yaşanmaz hale geldi! Rejimin saldırısı sonrası İblib’ten yaşanan göçü ilk AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 19 Aralık tarihinde haber vermişti. Erdoğan, “Şu anda İdlib’den 50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor. Zaten 4 milyon var, şimdi 50 bin kişi daha geliyor. Güvenli bölge inşa edelim denilince buraya herhangi bir destek vermiyorlar ama silah denince silah geliyor.” demişti.

ÜÇ GÜNDE 50 BİNDEN 120 BİNE!

Erdoğan, bir kaç gün sonra yaptığı açıklamada ise rakamı 80 bine çıkardı. “Türkiye bu göç yükünü tek başına taşımayacaktır. Rusya nezdinde, saldırıların son bulması için gereken her türlü çabayı gösteriyoruz, göstermeyi de sürdüreceğiz.” dedi. Ancak rakam orada da kalmadı. İdlib’ten kaçarak Türkiye sınırına gelenlerin sayısı 120 bine ulaştı. Rusya destekli Suriye ordusunun geçen hafta başlattığı İdlib ilerleyişinde, şu ana kadar en az 100 kişinin öldüğü belirtiliyor. Rejime göre, sadece ‘teröristlere ait hedefler yok edildi!’ Suriye ordusunun amacının, Şam ve Halep’i birbirine bağlayan M5 otoyolunu ele geçirmek olduğu kaydediliyor.

YOLLARDA ARAÇLAR KUYRUK OLUŞTURDU

Yaşadıkları topraklardan ayrılarak Türkiye sınırına yakın yerlere göç eden Suriyeliler, uzun araç konvoyları oluşturdu. Sivillerin büyük bir çoğunluğu Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı Harekatıyla terörden arındırılan bölgeye göç ediyor. Bazıları da Türkiye sınırına yakın arazilerde çadır kurmaya başladı. İHH’da yapılan açıklamada, kendileri tarafından şu ana kadar 150 çadır kurulduğu ve bunun devam edeceği belirtildi.

HİÇ BİR PİŞMANLIK BELİRTİSİ YOK!

Suriye’de 2011’de başlayan içsavaş nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti. Milyonlarca Suriyeli evinden barkından oldu. Türkiye’de hali hazırdaki Suriyeli sığınmacı sayısı en az 3,7 milyon. İktidar partisi temsilcilerine göre Suriyeliler için harcanan para ise 40 milyar dolar. Özellikle Güneydoğu’da toplumsal yapı bozuldu, aileler dağıldı! Suriyeliler karın tokluğuna çalıştırıldığı için işsizlik arttı. Peki Esed’e ne oldu; hiç bir şey… İran ve Rusya’nın desteğini alan Esed, bugün dün olduğundan daha güçlü. Bütün bu sonuçlara rağmen, bugüne kadar bir tek iktidar temsilcisi Suriye politikası konusunda ‘özeleştiri’ yapmadı, yapmıyor. Aksine, dış politikanın mimarları Erdoğan ve Davutoğlu, bugün bile yaptıklarının doğru olduğunu savunabiliyor…


‘2 milyon Suriyeli sınıra dayanacak’

Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil, dünkü köşesinde çok önemli bir iddiayı gündeme taşıdı. Özdil, “Sıkı durun lütfen… 50 bin, 100 bin hikaye. Bizzat, Birleşmiş Milletler Suriye Krizi Bölgesel Koordinatörü’nün söylediğine göre, İdlib’ten Türkiye’ye iki milyon kişinin gelme ihtimali var!” ifadelerini kullandı. Peki böyle bir şey mümkün mü?

Hemen söyleyelim, mümkün! İdlib bölgesinin nüfusu 2011’de 1 milyon civarındaydı. Ancak iç savaşın ardından ülkenin diğer noktalarında evlerini terk etmek zorunda kalanların da yerleşmesiyle nüfus kimilerine göre 3, kimilerine göre ise 4 milyona ulaştı. Rejim, muhalifleri süpüre süpüre İdlib’e sıkıştırdı. İdlib bölgesinde hali hazırda inanılmaz bir nüfus yoğunluğu var. Ve evet, maalesef Türkiye’ye 2 milyon olmasa bile 1 milyondan fazla Suriyeli’nin akın etmesi uzak bir ihtimal değil! Ankara, yeni akın öncesi kapıların açılmayacağını duyurdu. Eğer korkulan olur ve milyonlarca Suriyeli kapıya dayanırsa, bu kararın bir önemi kalmayacak!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin