Gizli bilgilerin AKP iktidarının eline geçmesi Almanya ile sınırlı değil; Hollanda, oturma izinlerini verdi!

HABER-YORUM | BASRİ DOĞAN

Alman, Hollanda, İsveç ve Norveç Büyükelçiliği ile çalışan Türk kökenli avukat Yılmaz S.’nin tutuklanmasıyla kendisinde ele geçirilen Türkiyeli mülteci dosya sayısının 283 değil 4 bin olduğu açıklandı. Yetkililere göre Erdoğan rejimi, artık bu kişilerin hangi ülkelerde nerede bulunduğunu, aile üyelerini ve nerede yaşadıklarını biliyor.

Geçmişte, Hollanda Genel İstihbaratı Birimi (AIVD) ve ayrıca Hollanda hükümeti, Hollanda’daki Hizmet Hareketi takipçileri hakkında geniş araştırmalar yaptı. Utrecht Üniversitesi’ne bağlı Prof Dr. Martin van Bruinessen bu araştırmaya öncülük etti Van Bruinessen, 2013’te Hizmet’in muhtemelen Hollanda’daki en iyi entegre göçmen hareketi olduğunu belirten bir makalede yazdı. (https://www.hizmetbeweging.nl/over-hizmet/deskundigen-over-hizmet/#bruinessen)

Prof Dr. Martin van Bruinessen, “Bu soruşturma, son yıllarda Hollanda’ya iltica eden bu mültecilerin hiçbir şekilde terörist güdüsü olmadığı, aksine yüksek eğitim seviyesine (öğretmenler, avukatlar, gazeteciler, BT uzmanları ve hakimler) sahip oldukları ve terör davranışı için bir nedenleri olmadığını ortaya koymuştur. Hollanda dilini hızlı ve etkili bir şekilde öğrenen ve Hollanda halkı ile çok iyi bütünleşen insanlardır. Bu insanların Hollanda ekonomisine çok iyi katkı yapan insanlar. Öyleyse Erdoğan’ın burada söylediği şey yanlış.” ifadelerini kullandı.

Hizmet Hareketi destekçileri ve Türkiyeli Kürtleri kapsayan yaklaşık 4 bin dosyanın AKP rejimi tarafından ele geçirilmesinin ardından, Almanya Göç ve Yabancılar Dairesi  Türkiyeli sığınmacılara sınır dışı edilme yasağı getirdi. Şimdi bu insanlara daha çabuk oturma izni veriyor.

Flüchtlingsrat Niedersachsen’in yayınladığı Almanya Büyükelçiliği için çalışan avukat Yılmaz S, Türkiye’de tutuklanmıştı. Yılmaz S’nin tutuklanışı kamuoyuna açıklanmazken Alman Polisi, sessiz biçimde Almanya’daki bazı mültecilerin evlerini ziyaret etmeye başlamış ve “Kişisel bilgileriniz Türkiye’nin eline geçti, güvenliğiniz tehlikede” uyarısında bulunmuştu. Ardından bu kişilere hızla oturum verilmeye başlanmıştı. Konunun Alman Medyasına yansıması üzerine yapılan açıklamada sayının düşük olduğu bildirilmişti. İlk rakamlar 80 kişi kadar Gülen Hareketi ve Kürt Hareketi’nden kişinin dosyasının Yılmaz S.’nin  çantasından çıktığı şeklindeydi. Sayı daha sonra 283 olarak revize edilmişti.

Avukat Yılmaz S’nin, sadece Almanya Elçiliği için çalışmadığı; Hollanda, İsveç ve Norveç Büyükelçiliği için de Türkiye’de iltica eden kişiler hakkında araştırma yaptığının ortaya çıkması, Hollanda medyasında da yer almaya başladı. Konu ile ilgili olarak Hollanda Göç ve Mülteciler Birimi (İND) isimleri ve adresleri MİT’ine geçen kişilere mektuplar ileterek, konunun ilgili bakanlıklar tarafından yakından takip edildiği, dikkatli olmaları ve aile birleşim sürelerinin hızlandırılması yönünde çalışmaların yürütüleceği belirtiliyor. Konu ile ilgili olarak Tr724’e konuşan Türkiyeli mülteciler, kendilerine konu ile ilgili mektupların geldiğini doğrularken, bu konudaki endişelerini Hollandalı ilgili birimlere ilettiklerini söylediler.

Diğer taraftan Hollanda’ya iltica eden Türkiyeli mülteciler, avukatları aracılığı ile bir dilekçe metni hazırladı. Dilekçe ile mağdurların Hollanda Krallığı (Immigratie- en Naturalisatiedienst) IND kurumuna başvurmalarını tavsiye ediliyor.

Örnek dilekçede ifadelere yer veriliyor.

                                                                                        …/../.2019

HOLLANDA KRALLIĞI İLGİLİ MAKAMINA
(Immigratie- en Naturalisatiedienst)

22 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da Türk avukat Yılmaz SUNAR, yapılan operasyonla gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Türk haber sitelerinde bu operasyon “Casus Avukat yakalandı” şeklinde servis edildi. Haberin detayında “Yılmaz S.’nin Almanya, Hollanda, Norveç ve İsveç büyükelçiliklerinin avukatlığını yaptığı belirtildi. S.’nin, Hollanda ve Norveç elçiliklerinin yaklaşık 10 yıl, İsveç elçiliğinin ise 1 yıldan beri avukatlığını yaptığı öğrenildi.” denilmektedir. Ayrıca avukatın ofisinde yapılan aramalarda da iltica başvurusu yapan kişilere ait binlerce evraka ulaşıldığı “polis ekiplerince arama yapılan şüphelinin İstanbul’daki ofisinde de hazırlanmış binlerce araştırma raporu ele geçirildi.ifadeleriyle haber metinlerine yansımıştır. Bu açıklamalar ışığında Hollanda’da iltica eden birisi olarak çok ciddi bir güvenlik problemiyle karşı karşıya olduğumuz anlaşılmaktadır. Söz konusu bu güvenlik zafiyetine Hollanda Başkonsolosluğu ve IND’nin sebep olduğu da yine Avukat Yılmaz SUNAR’ın ilk ifadesindeki “Suçlamaları kabul etmeyen şüpheliye söz konusu bilgilere nasıl ulaştığı da soruldu. Şüpheli, bu bilgileri kendisinin bulmadığını, konsolosluk tarafından verildiğini iddia ettiaçıklamalarından anlaşılmaktadır.

Yaşanan bu talihsiz olaydan sonra, devletler tarafından korunmak ve üçüncü kişilerle paylaşmamak üzere iltica başvurusu yapan kişilerin verdiği şahsi bilgi, belge, evrak ve deliller Türk hükümetinin(Erdoğan rejiminin) eline geçmiştir. İltica başvurularında bırakın iltica başvurusu yapan kişiye ait evrakları, kişinin başvurusunun dahi ülkesine bildirilmemesi esastır. Uluslararası hukukun getirdiği bu düzenleme çok hayati öneme sahipken gelinen durum itibariyle telafisi mümkün olmayacak zararların ve ivedilikle hareket edilmezse oluşması kuvvetle muhtemel sorunların önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Almanya yetkili birimleri iltica başvuru süreci devam eden veya iltica süreci olumlu sonuçlanmış ama aile birleşimi süreci devam eden başvurucuların dosyalarında çok hızlı bir hareket mekanizması kurarak beklemekte olan iltica başvurularını ve aile birleşimi başvurularının onlarcasını 2-3 gün gibi kısa bir sürede sonuçlandırmış ve yapmış olduğu güvenlik hatasını telafisi mümkün olmayan bir sürece girmeden önlemeye çalışmış, çalışmaya da devam etmektedir. Hal böyle iken Almanya ile aynı şekilde Hollanda Konsolosluğu’nun 10 yıldır “Hukuki Danışmanı” olarak çalışan Avukat Yılmaz SUNAR’ın gözaltına alındığında üzerinden çıkan ve ofisinde yapılan aramalarda el konulan evraklar içerisinde Hollanda’da iltica başvurusu yapan kişilere ait evraklarında da olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumun delili ve ne kadar somut olduğu iltica başvurusunda bulunan bir kişiye IND tarafından gönderilen itiraf niteliğindeki mektuptan anlaşılmaktadır.

Söz konusu bu güvenlik zafiyeti Hollanda’ya Gülen Hareketi’ne mensubiyetinden dolayı iltica başvurusunda bulunmuş bir kişi olarak benim ve ailemin can güvenliğimizden endişe etmemize sebep olmuştur. Çünkü gelinen durum itibariyle Türkiye’deki mevcut Erdoğan rejiminin oluşan bu güvenlik zafiyetinden elde ettiği belge, bilgi ve delilleri beni ve Türkiye’de bulunan ailemin diğer fertlerini cezalandırmak için kullanmak üzere harekete geçeceğinden şüphem bulunmamaktır. Siz de takdir edersiniz ki IND özelinde Hollanda devleti korumasındaki kişisel bilgilerimin Türk resmî makamlarının eline geçmesi ve benim buradaki iltica başvurumdan Türk istihbari kaynaklarının haberdar olması beni ve ailemi çok ciddi bir risk altına sokmuştur.

Bu kapsamda yaşanmakta olan bu talihsiz sürecin çözümüne yönelik olarak tarafımdan istenecek her türlü bilgi ve evrakı sağlamaya hazır olduğumu beyan etmekle beraber yukarıda izah etmeye çalıştığım durum sebebiyle iltica talebimin/aile birleşimi talebimin ivedilikle sonuçlandırılması hususunu saygılarımla arz ederim.

BAŞVURUCU

Adı/Soyadı   

V-number    :

İmza        :

1

https://www.yenisafak.com/gundem/casus-avukat-3515200

2 https://www.bizztodaymagazine.nl/erdogan-geeft-tegenstanders-nu-doodsbedreiging/

3 https://www.nds-fluerat.org/41022/aktuelles/tuerkei-skandal-weitet-sich-aus-4000-personalakten-beschlagnahmt/

4

https://amsterdamdaily.nl/algemeen/erdogan-geeft-tegenstanders-nu-doodsbedreiging/?fbclid=IwAR3zk5rrhL7jdYs7jd0d9ewyg5_bqfcjrRQa4F9wGrfnu2jKMwZGrukN25w

IND’nin iltica başvurucusu kişiye gönderdiği güvenlik zafiyetini gösteren itiraf niteliğindeki bilgilendirme mektubu.

Not: İltica başvuruma/Aile birleşimi başvuruma olumsuz veya geç bir cevap verilmesi halinde benim ve ailemin yaşayabileceği güvenlik sorunlarından sorumlu olan Hollanda devletine ve IND’ye karşı dava açma hakkımı saklı tuttuğumu beyan ederim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin