Giresun’da çöken menfez için geçen yıl dilekçeler verilmiş ancak AKP işleme almamış!

Giresun’da sel felaketinde çöken menfez için hem arazi sahibinin hem de CHP İl Genel Meclis üyelerinin dilekçe verdiği ancak Karayolları Genel Müdürlüğü ve AKP İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Şahin tarafından işleme alınmadığı ortaya çıktı.

Giresun ve ilçelerinde etkili olan sağanak yağışın sele dönüşmesi sonucu yaşanan felakette 8 kişi can verirken 8 kişi hâlâ kayıp. Tirebolu’da 5 jandarma ve 1 iş makinesi operatörünün sele kapılmasına neden olan menfezin bulunduğu arazinin sahibi Ahmet Karadeniz, dere çevresindeki çakıl ocaklarının menfezin altını boşalttığını söyledi. 71 yaşındaki Karadeniz, “Olası bir selde felaket yaşanır diye Karayolları şefliğine gittim, dilekçe verdim. ‘Bir şey olmaz’ deyip, beni geri gönderdiler” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Karayolları Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürlüğü’ne 14 Şubat 2020 günü dilekçe verdiğini belirten 71 yaşındaki Karadeniz, “Üç yıldır dereden çakıl ve kum çıkaranlarla uğraşıyorum. Dere yatağından kum, çakıl çıkararak menfezin altının boşaltıldığını gördüm. Birkaç kez buradaki karayolları şefliğine gittim. ‘Bir şey olmaz’ diyerek beni geri gönderdiler. Sonra 10. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe yazdım” diye konuştu.

15 GÜN ÖNCE HABER VERDİM, GELMEDİLER

İlkokul mezunu olduğunu, yazdığı dilekçede dili döndüğü kadar durumu anlattığını belirten Ahmet Karadeniz, şunları söyledi: Burada 1980 ve 1988 yılları arasında su taşkınları oldu. Menfez, taşkın suyu kaldırmadı. Balçık doldu. Bunu da onlara hatırlattım. Menfezin giriş ve çıkışlarının sağlam dolguyla en az 50 metre doldurulmasını istedim. Önce dilekçeme cevap verdiler sonra buraya gelip menfezin ön tarafına beton bloklar koydular. Ama bu blokların menfezle alakası yoktu. Selden 15 gün önce telefon edip bunu durumu da bildirdim. Geleceklerini söylediler ama gelmediler. Selde gördük ki bloklardan eser kalmadı. Çakıl kum ocakları nedeniyle menfezin ön tarafında 30-40 metre uçurumlar oluşmuştu.

AKP İL GENEL MECLİS ÜYESİ DİLEKÇEYİ İŞLEME ALMADI

Diğer yandan Giresun’da Tirebolu Hirşet Vadisi’ne ilişkin geçen yıl verilen risk raporu dilekçesinin AKP tarafından işleme alınmadığı da ortaya çıktı. Çöken menfeze ilişkin CHP’li İl Genel Meclis üyelerinin geçen yıl dilekçe verdiği ancak AKP’li İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Şahin tarafından işleme alınmadığı ortaya çıktı.

CHP’li İl Genel Meclis üyeleri Ömer Cebeci ve Mehmet Yılmaz, geçen yıl Tirebolu Hirşet Vadisi’nin dere yatığından malzeme alındığı için tehlike oluşturabileceğine ve ‘can ve mal kayıplarını’ önlemek için doğal sel, afet ve risk raporu hazırlanması gerektiğine ilişkin dilekçe verdi. Meclis üyeleri menfezin altının boşaldığını ve riskli yerlerin belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Dilekçede ‘Tirebolu Harşit Vadisi’nde dere yatağından malzeme alınmak süratiyle dere tabanının 25 ile 35 metre düşmesinden dolayı vadi tahrip edildiğinden mal ve can kayıplarını önlemek için ‘Tirebolu Harşit Vadisi’ doğal sel, afet, risk raporu hazırlanarak Meclis başkanlığına, bilgi verilmesini arz ederim” ifadelerine yer verildi.

Dilekçenin öncesinde Ömer Yılmaz Meclis’e, bölgedeki tehlikenin giderek arttığını bu yüzden acilen rapor hazırlanmasını belirten bir sunum yaptı.

DÖNEMİN VALİSİNİN DE HABER VARMIŞ

Dilekçeyi işleme koymayan AKP’li İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Şahin, dönemin Giresun Valisi Harun Sakıfakoğlu’nun Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) talimat verdiğini ilişkin not düşüyor.

BirGün’e konuşan CHP’li Meclis Üyesi Ömer Yılmaz, “Geçen yıl temmuz ayında konuya ilişkin sunum yaptım. Giresun’daki riskli bölgelerin acilen belirlenmesi ve buna ilişkin rapor hazırlanması gerekiyordu. Sunumda şuan yıkılan menfez de vardı. Geçen yılda şimdi çöken menfezin karşısındaki menfez çökmüştü. O zaman da uyarmıştık. Sunumun ardından önerge gündeme alınmadı. Önergenin üzerine İl Genel Meclis Başkanı ‘Vali bey AFAD’a talimat verdi’ diye not yazdı. Ancak AFAD bölgeye ilişkin bir risk raporu hazırlamadı. Çöken yol Karayolları’na ait bir yol. Karayolları hiçbir çalışma yapmadı. Birçok kez heyelan oldu onda da Giresun İl Özel İdaresi araçlarıyla personeliyle canla başla savaştı” ifadelerini kullandı.

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin