Gezi’de karar çıktı: Osman Kavala’ya tahliye, tüm sanıklara beraat

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin 1’i tutuklu 6’sı firari 16 sanığın ‘darbeye teşebbüs’ten yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala da dahil olmak üzere tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Gezi Davası’nın 6’ncı duruşması bugün Silivri’de bulunan 30’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gezi Davası’nda savcılığın sunduğu mütalaada Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı ile ilgili ağırlaştırmış müebbet hapis cezası talep ettiği, diğer sanıklar hakkında da 15 ile 20 arası hapis talep ettiği davanın duruşması saat 10.30’da başladı. Duruşmada ilk olarak, davanın tek tutuklu sanığı, iş insanı Osman Kavala salondaki sanık sandalyesine geçti.

Gezi Davası’nda savcılığın sunduğu mütalaada Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı ile ilgili ağırlaştırmış müebbet hapis cezası talep ettiği, diğer sanıklar hakkında da 15 ile 20 arası hapis talep ettiği davanın duruşması saat 10.30’da başladı. Duruşmada ilk olarak, davanın tek tutuklu sanığı, iş insanı Osman Kavala salondaki izleyicilerin alkışlarıyla sanık sandalyesine geçti.

Gezi Davası’nda Mücella Yapıcı, “Gezi Direnişi yargılanamaz.” derken tek tutuklu sanık olan Osman Kavala da, “Davanın adil bir şekilde yürütülmesinin yanı sıra mahkemenizi olaylara ve olgulara tarafsız bir gözlemci gibi bakmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı. Can Atalay, ise savunmasında, “Erdoğan’a yöneltilemeyen soru bize yöneltiliyor.” diye konuştu.

Mahkeme heyeti avukatlara söz vermeden sanıkların son savunmasını yapmasını isteyince protesto edildi. Heyet salonu terk edip jandarmaya salonun boşaltılması talimatı verdi. Jandarma salonu zorla boşalttı. Yeniden başlayan duruşmada tüm sanıklar için beraat kararı çıktı. 28 aydır tutuklu olan Osman Kavala’nın tahliyesine de karar verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin