Gergerlioğlu’ndan kendisini terörist ilan Soylu’ya cevap: Kral çıplak dediğim için iftira atıyorlar

Kadınlara çıplak arama işkencesini TBMM’de dile getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından ‘terörist’ ilan edilen HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu zalime karşı mazlumun yanında olduğunu söyleyerek insan haklarını savunurken kimsenin kimliğine bakmadığını kaydetti.

GERGERLİOĞLU: SÜLEYMAN SOYLU’NUN SEVİYESİNE İNMEK İSTEMEM

Kendisini terörist ilan eden ve yargıya talimat veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir video ile cevap veren Gergerlioğlu, “Süleyman Soylu bana iftira atarak F.TÖ’cü terörist demiş. Aslında onun seviyesine inmek istemem ama bir insan hakları savunucusu olarak hakkı üstün tutarım ve söyleyeceğimi burada beyan edeyim.” dedi.

”KRAL ÇIPLAK DEDİĞİM İÇİN BANA SALDIRIYORLAR”

Gergerlioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Neden bana saldırıyorlar?. Kral çıplak dediğim için. Çıplak arama var dediğim için. Kadınlara, erkeklere, çocuklara yapılan cinsel tacize karşı çıktığım ve tüm kamuoyu yanımda olduğu için. Arkamda millet olduğu için bana saldırıyorlar. Ben herhangi bir grubun üyesi olsam kimseye bırakmam kendim söylerim. Ben bir insan hakları savunucusuyum, mağdurun kimliğine bakmam. Zalime karşı mazlumun yanındayım, yıllardır. İnsan hakları savunucusu olarak hiç kimsenin kimliğine bakmadım. Ben sadece ve sadece mağduriyetlere odaklandım. Yarın Süleyman Soylu da mağdur olsa onun da hakkını sorarım. Yarın AK Parti muhalefete düşse, mağdur olsa onun da hakkını sorarım. Biz insan hakları savunucularını anlamayanlar yalanlar, hakaretler ve iftiralarla saldırabilir ama biz biliyoruz ki millet arkamızda, kamuoyu arkamızda, hak arkamızdadır.”

Gergerlioğlu’nu terörist olduğunu iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yargıya talimat verdi.

İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı’nda emniyet ve cezaevlerindeki çıplak arama işkencesini ‘‘Türk Polis Teşkilatı’na bu iddiaları atan ispatlamazsa, namussuzdur, şerefsizdir. ‘Çıplak arama’ iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir.’’ sözleriyle inkâr eden Soylu daha sonra çıplak arama yapıldığını kabul etmişti.

‘İşkenceye sıfır tolerans’ sloganıyla iktidara gelen AKP hükümetinin çıplak aramayla ilgili yönetmelik hazırladığını sonradan hatırlayan Bakan Soylu, konuyu kamuoyunun gündemine taşıyan Gergerlioğlu’nu ise terörist ilan edip yargıya harekete geçmesi için şu sözlerle talimat vermişti:

“Bir kere sorabilme kabiliyetine sahip değil misiniz yahu? Kimin peşine takılıyorsunuz? Bir terör örgütünün siyasi kanadından, F.TÖ’cü terör örgütünden olduğu belli olan bir vekilin peşine takılıyorsunuz. Gergerlioğlu bir F.TÖ’cü teröristtir. Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. F.TÖ’nün sözleriyle bunu ifade etmektedir. Zihni bulanmış, aklı gitmiş. F.TÖ teröristi olan… Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin.

Cezaevinde çıplak arama yapılsın mı yapılmasın mı? Yönetmelik var… Jandarma olarak kolluk olarak aramalarda görevimiz var ama esas meseleler doktor nezaretinde yapılır. Arkadaşlar, telefonlardan uyuşturucuya, suç aletlerinden sim kartlara kadar her türlü cezaevine girerken, binlerce maddenin, suç unsurunun yakalandığı meseleler ortada. Tabancalar… Tamam. Karakollarda polis amirliklerinde kesinlikle bu söz konusu değildir. Ama cezaevlerinin kendisine ait bir güvenlik anlayışı söz konusudur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin