Gergerlioğlu: Yargı zırhı kalktığında OHAL Komisyonu üyeleri hesap verecek

KHK ile ihraç edilen bir doktor olan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun OHAL Komisyonu’na yaptığı başvuru 710 gün sonra reddedildi. Gergerlioğlu, “Komisyon üyeleri üzerlerindeki yargı zırhı kalktığında bu kararlarının hesabını verecek.” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclis’te basın toplantısı düzenledi. 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 6 Ocak 2017 tarihinde ihraç edildikten sonra OHAL İnceleme Komisyonu’na başvuru yaptığını anlatan Gergerlioğlu, “OHAL Komisyonu’na bu haksız, hukuksuz ihraçtan sonra başvuru yaptık ve yıllardır bu başvurunun sonucunu bekliyoruz. Yaklaşık 4 yıl sonra sonuç açıklandı. Başvurumun ret ile sonuçlandığı tarafıma tebliğ edildi.” dedi.

İnsan hakları mücadelesi yürüten bir kişi olarak Mazlum-Der’de, Kocaeli Barış Platformu’nda görevler üstlendiğini anlatan Gergerlioğlu, bir sosyal medya paylaşımından dolayı çalıştığı İzmit Seka Devlet Hastanesi’nden Kocaeli Valiliği emri ile açığa alındığını, daha sonra ihraç edildiğini söyledi.

GERGERLİOĞLU: BU SİYASİ BİR CEVAPTIR

Milletvekili olarak OHAL İnceleme Komisyonu’na giderek birçok dosya ile ilgili yanlışları anlattığını paylaşan Gergerlioğlu, “‘Ömer bey biz bu dosyaları inceleyelim, sizi tekrar davet edip bu konuda açıklama yaparız’ dediler. Tam 710 gün oldu. Beni davet etmediler, niye davet etmiyorsunuz diye telefon açtık, etmediler ve cevabı beni ihraç ederek verdiler. Cevapları böyle oldu. Yani yüzlerce, binlerce, on binlerce kişiye yaptıkları haksız, hukuksuz muamelelerin hesabını soran ben Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na cevap böyle geldi! Bu aslında siyasi bir cevaptır. Veremedikleri cevabı bu şekilde vermiş durumdalar.” diye konuştu.

”MAZLUMLARIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”

OHAL Komisyonu ret gerekçesinde kurum kanaati olarak “PKK ile iltisaklıdır” denildiğini ifade eden Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Nerede delil? Nereden çıkmış bu? Barış istemek, insan hakları demek, özgürlük demek, hak demek, hukuk demek, teröristlik mi? Bu ne rezalettir. Şu karar rezil bir karar, skandal bir karar. Utanç verici bir karar, hukuk dışı bir karardır. Tek kelime Kürtçe bilmeyen bir Türk’üm ama ‘Kürtçü’ olmakla suçlanıyorum. Kendimi bildim bileli haktan ve hukuktan sapmamaya çalışırım. Doğru bildiğimi söyledim işimden atıldım. Mahkeme kararları ile cezalandırıldım. Linçlere uğradım. Her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, küfre uğradım ama şunu söylüyorum ‘Nereden incelirse oradan koparız.’ Hiç önemli değil! Ben hakkın, hukukun peşindeyim. Mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz, mağdurların yanında olmaya devam edeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz inşallah. Ben bu açıklamayı da sadece şahsım için değil, yüzbinlerce mağdur edilmiş insan için yapıyorum.”

”TAZMİNATI TORUNLARIMIZ GÖRECEK”

OHAL Komisyonu nedeniyle KHK’lilerin 4.5 yıldır mahkemeye gitmesinin engellendiğine dikkat çeken Gergerlioğlu, “Ben nereye gideceğim? İdare mahkemesine o reddederse bölge idare, o reddederse Danıştay’a, o reddederse Anayasa Mahkemesi o reddederse AİHM, Allah bilir sonucu alacağımız tazminatı torunlarımız görecek. Alacağız, mutlaka alacağız, buradan tüm KHK’lılara da sesleniyorum mutlaka sonunda bir yerde, bir mahkemede mutlaka haklı duruma gelecek ve size bu zulmü yapanları cezalandıracaksınız ama bu zalimliği yapanların cebinden çıkmıyor bu cezalar. Sonunda bakıyorsun toplumun cebinden çıkıyor böyle iş mi olur arkadaşlar? Bu zalimliği yapanların cebinden çıkması lazım, biz en son olarak diyoruz ki ‘Verilen bu kararlar hukuksuzdur.’ KHK platformlarının sloganını tekrarlıyorum, ‘Haklıyız, kazanacağız’ diyoruz ve en son olarak da ‘KHK’lar gidecek biz kalacağız.’’

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin