Gergerlioğlu: ‘Pasaport vermediğiniz için bu bebekler Ege de Meriç’te öldüler!”

TBMM’de görüşmeleri devam eden Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemeler hakkında konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu son süreci özetledi.

Konuşmasında ilgili maddeler içinde yer alan KHK’lılara pasoport düzenlemesini gündeme getiren Gergerlioğlu şunları söyledi:

“KHKlılar yargı reformundan çok şey bekliyor ancak durum oldukça çok kötü durumda! Ak Parti KHKlılara ağaç kökü yiyin dediniz! Yargı kararı olmadan Anayasa Madde 23 varken, keyfi olarak pasaport veremezsiniz. Siz pasaport vermediğiniz için bu resimde gördüğünüz bebekler Ege de Meriç’te öldüler!”

Gergerlioğlu KHK’lıların pasaportlarının İçişleri Bakanlığı tarafından güvenlik soruşturmasından geçirilmesini de gündeme getirerek, “OHAL Komisyonu İçişleri Bakanlığı’ndan 200 kişiyi iade etti, Bakanlık başlatmıyor. Bu içişleri seçimde yenemediği partinin belediyesine kayyım atadı. Burası mı adil olarak pasaport verecek!” ifadelerini kullandı.

‘Harbiyeli annelerin ciğerleri yanıyor ama bir açıklama yok’

Bu dönemde kaçırılanların ve askeri öğrencilerin annelerinin mağdur olduğunu ama bir açıklama yapılmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Annelerin ciğerleri yanıyor. Melek Çetinkaya basın açıklaması yapma ihtimali var denerek gözaltına alındı. siz hangi yargı reformundan bahsediyorsunuz! Anayasa Mahkemesi ihlal kararları bile işleme koyulmuyor biz burada yargı reformu diyoruz!” dedi.

Gergerlioğlu, Kuzey Suriye’ye düzenlenen askeri harekatı eleştirdi ve operasyonun amacının ‘inişte olan bir lider ve ittifakın son çaresi’ olduğunu söyledi. Gergerlioğlu, sözlerinin başında da e 10 Ekim Ankara Garı saldırısında hayatını kaybedenleri andı ve bu konuda AKP’ye bir dizi eleştiri yöneltti.

Gergerlioğlu’nun açıklamalarının satır başları şöyle:

“10 Ekim IŞİD katliamını kınayarak başlıyorum, bu saldırının kurbanlarını rahmetle anıyorum. Bu katliama başından beri kokteyl terörü diyen iktidarı da kınıyorum. Çünkü baştan beri IŞİD katliamı olduğu belliydi ve göz yumulduğu apaçık ortaya çıktı. İktidar ise kokteyl terör sözünde ısrar etti.

Suriye harekatı niye yapılıyor?

Bu harekat inişte olan bir liderin, bitişte olan bir iktidarı çıkar ittifakı olan Cumhur ittifakının son çaresidir. Bunun için harekat yapılmaktadır. Ve sağcılaşma rüzgarları estirilerek her kesim bu sağcılaşma rüzgarlarına kaptırılmakta ve aldatılmaya çalışılmaktadır.

Suriye politikasını eleştirenler de maalesef bu rüzgarlara kapılabilmektedir.

Şu an Ceylanpınar, Nusaybin, Kamışlo’da insanlar ölüyor. İnsanlar ö-lü-yor. Nusaybin’de biraz önce dört vatandaşımız vefat etti. Kamışlo’da iki yaşında bir çocuk öldü. Biz savaşı konuşuyoruz. Savaşı konuşmak son derece doğaldır. Barış esastır. Savaş her zaman eleştirilmeye müstahaktır. İnsanlık savaştan çok çekti. Savaşı eleştirmek en doğal hakkımızdır.

Bakın KHK’lıların pasaport meselesi konuşuluyor. Aslında yüz binlerce KHK’lıya üç yıldır çok büyük haksızlıklar yapılıyor.

Bu yargı reformu paketinde aslında beklenen KHK’lılara adaletti ama öyle bir şey yok. Sadece pasaport meselesinde. O da Anayasa’ya aykırı bir düzenleme olduğu için. Yüz binlerce KHK’lı kırıma uğratıldı. Şu anda KHK’lı hukukçular avukatlık bürosu bile açamıyor biliyor musunuz.

KHK’lı 55 bin öğretmen özel bir okulda öğretmenlik bile yapamıyor.

Sizin il başkanınızdı. AK Parti Isparta İl başkanı Osman Zabın demişti ki, ‘KHK’lılar ağaç kökü yesin.’ Evet amacınız buydu. Yüz binlerce insan şu anda zor durumda. Aileleriyle 1.5 milyonu bulan bir kesimin neslini kurutmayı hedeflediniz. Adeta Nazi Almanyası’na benzer soykırım uygulamalarına uğrattınız. Bu konuda bir gelişme isteniyordu üç yıldır. Son derece insafsızca, zalimce uygulamalar yaptınız. Aylardır insanlar yargı reformu bekliyordu. Ama yargı reformu diye, Anayasa’yı çiğneyen bir pasaport meselesi önümüze getirdiniz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin